کد خبر: ۳۷۲۷۸
تعداد بازدید: ۱۰۹۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان پیرامون مناقشه ساحل مجاور دانشگاه علوم دریایی چابهار

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دریانوردی و علوم دریای چابهار پیرامون مناقشه بوجود آمده در ساحل مجاور دانشگاه بیانیه ‌ای صادر کردند.
به گزارش مارین نیوز، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دریانوردی و علوم دریای چابهار پیرامون مناقشه بوجود آمده در ساحل مجاور دانشگاه بیانیه‌ ای صادر کردند.
متن بیانیه به شرح ذیل است:
بسمه تعالی
دانشگاه، مکان ویژه، پیچیده و ظریف است. برخوردهای ناآشنا با این نهاد می تواند آفت زا باشد و پیامدهای منفی بر جای نهد از این رو، هر گونه حضور، برنامه ریزی، ارتباط و تعامل با این مکان آموزشی - فرهنگی، به درک صحیح و عینی از آن نیازمند است. (رهبر معظم انقلاب اسلامی)
متاسفانه شهرداری شهرستان چابهار با توجه به دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر برگزاری نیمسال تحصیلی جدید دانشجویان به صورت غیر حضوری، در غیاب دانشجویان طی روزهای گذشته با تصرف سواحل مشرف به قطب علمی و فرهنگی دریانوردی و علوم دریایی کشور و در صدد ساخت مکانی تفریحی با عنوان "جاده سلامت" در ساحل مشرف به دانشگاه بر آمده است.


این اقدام غیر کارشناسی و غیر متعهدانه یک بار دیگر نیز در سنوات گذشته بر مبنای یک صورتجلسه فاقد وجاهت قانونی و قابل تردید از نظر قوانین و اسناد بالا دستی صورت گرفت که در آن زمان با حضور دانشجویان در سواحل و اراضی اختصاصی دانشگاه، به نتیجه نرسید اما این بار در دومین روزی که ریاست جدید دانشگاه تازه سکان هدایت آن را از ریاست قبلی تحویل گرفته و با توجه به عدم حضور دانشجویان بارش لودر و ماشین آلات سنگین راه سازی روح لطیف دانشگاهیان را به درد آورده و دست به تخریب ساحل زده اند و حجم وسیعی از مصالح موجود در اراضی دانشگاه را به داخل دریا ریخت که این مسئله علاوه بر بعد تصرف غیرقانونی لطمه های جبران ناپذیری هم به اکوسیستم دریایی و صخره مرجانی" خاص و بکر این محدوده زده است. صخره ای که میلیون ها سال طول کشیده تا به وجود آید صخره ای که مورد بهره برداری و پژوهشی هزاران دانشجو و استاد علوم دریایی کشور قرار می گرفت. این هجوم غیر مسئولانه متأسفانه باعث تخریب سایت قایقرانی، تأسیسات و ابنیه مرتبط با دانشجویان رشته دریانوردی شده است.
شوربختانه این یکه تازی های شهرداری چابهار باعث صدمات جدی و غیرقابل جبرانی به سواحل بکر اراضی و ابنیه دانشگاه (آمفی تئاتر، سلف سرویس جدید و مسجد) که از نمادهای شهر محسوب می شوند. در میان مدت و بلند مدت خواهد شد و باعث تأسف و تأثر است که مسئولین استانی و شهرستان، باسکوت معنادار خود، حمایت خود از این فاجعه علمی و فرهنگی را اعلام کرده اند. مضافا اینکه، ساحل بکر دانشگاه دریانوردی چابهار گاها محل تجمع معتادان و مشروبخواران گشته است. به طوریکه مشاهده ی تضاد منافع و تهاجم فرهنگی در حریم ساحلی دانشگاه قلب هر خردمندی را به درد می آورد. حفظ و پاسداشت این محیط بیش از بیش بر ما دانشجویان این دانشگاست. ما از شهردار شهرستان چابهار و تمامی دست اندرکاران این امر خواستار توضیح و شفاف سازی در این زمینه ایم. و در پایان انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه چابهار اعلام میدارد که برای حراست از حریم علم و فرهنگ و آرمان های چهل ساله ی انقلاب، برای جلوگیری از این تجاوز فروکاست نمیکند و در صورت لزوم و عدم پیگیری مسئولان، ضمن انعکاس کوتاهی به مراجع بالاتر خواستار پیگیری جدی این امر و شفاف سازی عرایض و انگیزه ایشان خواهیم شد.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
reza
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
0
0
واقعا رئیس جدید اصلا به امر واقف نیست
ارسال نظر