کد خبر: ۳۷۲۸۰
تعداد بازدید: ۸۴۶
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳

ژاپن یک میلیون تن آب تصفیه شده اتمی را به دریا می ریزد

روزنامه ژاپن تودی نوشت که با وجود مخالفت شدید ماهیگیران محلی و فعالان محیط زیست، ژاپن قصد دارد بیش از یک میلیون تن آب تصفیه شده نیروگاه هسته ای آسیب دیده فوکوشیما را به دریا رهاسازی کند.
به گزارش مارین نیوز، نشریه ژاپنی افزود که  انتشار این آب به دریا از اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی و پس از مدت ها تحقیقات دانشمندان انجام می شود. 
این تصمیم پس از سالها بحث در مورد چگونگی دفع مایعات شامل آب مورد استفاده برای خنک کردن نیروگاه برق فوکوشیما که در زمین لرزه و سونامی بزرگ سال ۲۰۱۱ میلادی بشدت آسیب دید، گرفته شده است. 
همچنین شبکه خبری نیکی ژاپن گزارش داد که رها سازی آب در دریا و یا تبخیر اقدامی نادرست است و بسیاری از ماهیگیران و محلی ها با آن مخالفت کرده اند. ضکن آنکه فعالان محیط زیست چنین کاری را نادرست عنوان کرده و باعث آلودگی آب دریا دانسته اند.
کره جنوبی که واردات غذاهای دریایی از این منطقه را ممنوع کرده بارها در مورد تاثیرات زیست محیطی چنین اقدامی ابراز نگرانی کرده است.


بر اساس این گزارش، دولت ژاپن بیش از سه سال است که در حال بررسی این موضوع است، اما حالا ظاهرا تصمیم گرفته است برنامه رها سازی آب تصفیه شده نیروگاه به دریا را عملی کند.
هیات کارشناسان ژاپن در واکنش به انتقادها و مخالفت ها می گویند که رهاسازی این مایعات در دریا گزینه مناسبی است زیرا این روش در راکتورهای هسته ای معمولی نیز استفاده می شود.
به عقیده آنان، آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز استدلال می کند که آب تصفیه شده می تواند به آسانی با آب دریا رقیق شده و در اقیانوس آزاد شود.
منابع آب تصفیه شده اکنون در یک هزار مخزن عظیم در سایت اتمی فوکوشیما نگهداری می شود، جایی که راکتورهای اتمی تقریباً یک دهه پیش براثر سونامی ناشی از زمین لرزه فرو ریختند. ارسال نظر