کد خبر: ۳۷۴۶۵
تعداد بازدید: ۷۳۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۵

کاهش ریسک عملیات حفاری‌ در میدان نفتی ابوذر

انجام طرح مطالعه ژئوفیزیکی میدان ابوذر که سال ۹۷ از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شده بود، با موفقیت به پایان رسیده و با توجه به شناسایی رخساره‌های لرزه‌‌ای در این طرح و رفع ابهام‌هایی که در فواصل دور از نقاط چاهی وجود داشت، ریسک حفاری‌های آینده در این میدان نفتی کاهش یافته است.
به گزارش مارین نیوز، مدیر طرح مطالعات ژئوفیزیکی میدان ابوذر در پژوهشگاه صنعت نفت در این باره توضیح داد: مدیریت طرح‌های اکتشافی شرکت نفت فلات قاره طرحی پژوهشی را با هدف به‌کارگیری روش‌‌های نو و پیشرفته و کم‌تر متعارف تعبیر، تفسیر و سرشت‌نمایی لرزه‌‌ای مخزنی در این میدان تعریف کرد و این طرح با حمایت مالی اداره پژوهش و فناوری آن شرکت به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد. با توجه به اهمیت موضوع، به‌سرعت گروه زبده‌ای از متخصصان علوم زمین در قالب تیم اجرایی طرح گردهم آمدند و با همفکری، تلاش شبانه‌روزی و همکاری سازنده با کارشناسان مدیریت طرح‌های اکتشافی و دیگر واحدهای شرکت نفت فلات قاره به‌عنوان کارفرما، توانستند کار را در مدعد مقرر به سرانجام برسانند.
حمید صیفی افزود: نتایج کاربردی و ارزشمند این طرح در شناسایی گسترش لایه‌های مخزنی میدان به‌عنوان ورودی در مطالعات توسعه‌‌ای حائز اهمیت است، به‌طوری که در طرح جامع توسعه میدان نیز این نتایج به شکل قابل ملاحظه‌ای استفاده شده است.
مدیر طرح مطالعات ژئوفیزیکی میدان ابوذر در پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه ویژگی‌‌های اقتصادی این طرح گفت: از یک سو این طرح از مقدار خروج قابل توجه‌ای ارز از طریق واگذار نشدن طرح به شرکت‌‌ها و مؤسسه‌های خارجی جلوگیری کرده و از سوی دیگر نیز با کاهش ریسک حفاری‌‌های آینده در برنامه‌های توسعه میدان، ارزش افزوده چشمگیری به‌دنبال خواهد داشت.
به گفته صیفی، تولید نقشه‌‌های به‌روزرسانی‌شده براساس تازه‌ترین داده‌‌ها و اطلاعات، تهیه ویژگی‌های مخزنی در محدوده داده‌های سه‌بعدی، تهیه نقشه‌‌های رخساره لرزه‌‌ای و مشخص کردن نحوه توزیع و پراکندگی رخساره‌‌های لرزه‌ای ماسه‌ای و شیلی برای سازندهای غار و آسماری و شناسایی و تفکیک سیال برای لایه آسماری بالایی بر اساس روش‌‌های نو لرزه‌‌ای از دستاوردهای مهم این طرح به شمار می‌آید.


برچسب ها: مارین نیوز ، فراساحل
ارسال نظر