کد خبر: ۳۸۰۳۴
تعداد بازدید: ۲۶۰
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳

لزوم تقویت ذخایر سواحل در برنامه هفتم توسعه

وزیر جهاد كشاورزی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا در برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران تقویت ذخایر در سواحل را مدنظر قرار دهند.
به گزارش مارین نیوز، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد كشاورزی در افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان، ماهی گیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته، گفت: تولید حوزه شیلاتی در سال گذشته یك میلیون و ۲۵۹هزار تن بوده است.
وی با اشاره به برنامه افق توسعه ۱۴۰۴، یادآور شد: برنامه ریزی شده تا در این برنامه تولیدات شیلاتی به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد.
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به تولید ۳۷۲ میلیون قطعه تخم چشم زده ماهی، افزود: بیش از ۹۰ درصد از این تولیدی ماده بوده و در این حوزه ۲۲۰ درصد رشد داشته ایم.


وی با اشاره به پرورش میگو و رشد حدود ۲۰ درصدی آن، گفت: پرورش میگو از ۵۷ هزار تن به حدود ۷۰ هزار تن رسیده است.
به گفته وزیر جهاد كشاورزی،  تعداد قفس های دریایی پرورش ماهی از ۱۳۳ به ۲۷۴ حلقه رسیده كه رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را تجربه كرده ایم.
ساداتی‌نژاد با اشاره به مظلومیت تاریخی حوزه شیلات  نسبت به سایر حوزه‌ها، گفت:  آبزیان در بین پروتئین ها ارزش افزوده بالایی دارند اما نتوانسته در سبد غذایی ایرانی خود را نشان دهد.
وی ادامه داد: باید تا درباره طعم، فرآوری، پخت و پز و تبلیغات اقداماتی انجام داد و نقش صدا و سیما در این بخش محوری است. ‌
ساداتی نژاد با بیان علاوه بر آبزیان در حوزه تولید شتر مرغ نیز جایگاه خوبی داریم، افزود: ما از پرورش دهندگان شترمرغ هستیم اما در حوزه مصرف خانوار در این محصول مشكل داریم؛ این محصول میتواند با تولید، ارزان تر و با سرعت تكثیر بالاتر در دسترس قرار گیرد.
وزیر جهاد كشاورزی با تاكید بر وجود ظرفیت های حوزه شیلات، تصریح كرد: این ظرفیت ها تاكنون شكوفا نشده است؛ در حال حاضر میزان تولید استانهای داخلی به نسبت استان های ساحلی بیشتر است و این مهم نشان میدهد كه به مطلوب نرسیده ایم.
وی با تاكید بر برنامه ریزی برای این مساله توسط سازمان شیلات، افزود: ظرفیت و ثروت رها شده در استان های ساحلی وجود دارد؛ به‌جای اینكه به دنبال محدودیت صید برویم كه قاعدتا موفق نخواهیم بود باید به دنبال این مهم باشیم؛ 10تا ۱۲ هزار صیاد بدون مجوز وجود دارد و باید برای این مهم بر روی تقویت ذخایر در سواحل سرمایه گذاری كنیم كه سبب نشاط در منطقه، ایجاد اشتغال و اقتصاد پویا میشود.
وزیر جهاد كشاورزی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا در برنامه هفتم توسعه تقویت ذخایر در سواحل را مدنظر قرار دهند.
وی با بیان اینكه صنایع فرآوری در شیلات به شدت نیاز به حمایت دارد، تصریح كرد: برای این موضوع استان های ساحلی باید تلاش كنند و سرمایه گذاران را به سوی این بخش سوق دهند.
به گفته وزیر جهاد كشاورزی، ۱۱.۷ درصد سهم كشاورزی از تولید ناخالص داخلی بوده اما بالاترین سهم سرمایه گذاری در این بخش ۴ درصد است.
وی با تاكید بر حضور سرمایه گذاران از سایر بخش ها در حوزه كشاورزی، یادآور شد: باید سرمایه‌ها را از خارج از بخش كشاورزی به این بخش هدایت كنیم، البته سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در حوزه كشاورزی به خصوص شیلات هستند.
وزیرجهاد كشاورزی با تاكید بر مردمی شدن بیشتر حوزه شیلات، گفت: در حوزه شیلات باید از ظرفیت‌های اتحادیه ها و تشكل‌های استفاده كرد و برخی امور باید به تشكل‌ها واگذار شود؛  اعتماد ایجاد شده میتواند ثروت و اشتغال را خلق كند.
ساداتی نژاد با بیان اینكه نیازمند حضور شركت های دانش بنیان در حوزه شیلات هستیم، یاد آور شد: البته فعالیت های خوبی در این حوزه آغاز شده است؛ در حوزه صادرات، فرآوری و فناوری نیازمند باید حمایت های لازم انجام شود؛  همچنین با پرداخت تسیهلات فناوری های جدید را حمایت كنیم تا بتواند در حوزه های آبزی پروری استفاده شود.


ارسال نظر