کد خبر: ۳۱۷۸۷
تعداد بازدید: ۱۵۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰

نقشه راه فناوری‌های دریایی به سوی اجرایی شدن

ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی، نشستی با حضور اعضای شورای راهبری نقشه راه فناوری های دریایی به منظور عملیاتی شدن و نهایی سازی نقشه راه برگزار کرد.
به گزارش مارین نیوز، ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنایع دانش بنیان دریایی با دعوت از 18 سازمان و وزارتخانه فعال در حوزه دریا به منظور نهایی سازی فرآیند اجرایی سازی نقشه‌راه فناوری های دریایی جلسه ای را با حضور نمایندگان سازمان ها که بعنوان شورای راهبری اجرایی سازی نقشه راه فناوری شناخته شدند، برگزار کرد. در این جلسه فرآیند تدوین نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور تشریح و روش‌های همکاری به منظور توسعه فناوری‌های اولویت‌دار دریایی مورد بررسی قرار گرفت.


دکتر علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست، با اشاره به اینکه  تصویب سند جامع دریایی کشور کار بسیار بزرگ و مهمی در سال 94 بود ، بیان کرد: از آنجا که حداقل 18 دستگاه بزرگ و موثر کشور در حوزه دریا نقش دارند و این حوزه به مجموعه‌های اقتصادی، گردشگری، امنیتی دفاعی و زیست محیطی مرتبط می‌شوند بنابراین ضرورت همگرایی و هم افزایی سازمان ها برای انجام اقدامات ملی بسیار احساس می شود.
محمد سعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی نیز با اشاره به اهمیت نقشه راه فناوریهای دریایی در کشور اظهار کرد: تدوین نقشه راه فناوریهای دریایی که از اواسط سال 93 مراحل تدوین خود را شروع کرد و تا پایان سال 94 مورد جمع بندی و توافق بیش از 18 سازمان فعال در حزه دریا قرار گرفت. این نقشه راه بارها در پنل های مختلف در دو سال اخیر مورد نقد و بررسی و اصلاح قرار گرفت و مورد تایید بیش از 300 استاد دانشگاه در حوزه های تخصصی خود قرار گرفت.
وی با اشاره به استفاده از انواع ابزارهای حمایتی توسط ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی بیان کرد: ستاد  با طرح برنامه ریزی های مدون توانسته است به تدوین نقشه راه فناوری های دریایی دست پیدا کند و در این راستا تلاش دارد تا با استفاده از ابزارهای حمایتی همچون حمایت و مشارکت در طرح های فناورانه، تعریف انواع پروژه های کسری خدمت، حمایت از پایان نامه ها، استفاده از ابزارهای موجود در بنیاد ملی نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران در راستای اجرایی سازی نقشه راه بپردازد.
در پایان این نشست، ساختار نهایی اجرایی نقشه راه فناوری مصوب شد و مقرر شد اعضای شورای راهبری نقشه راه به معرفی افراد متخصص برای تشکیل کمیته های تخصصی پرداخته و همکاری لازم با این کمیته ها برای برای دسترسی به اطلاعات و متخصصان را داشته باشند. کمیته های تخصصی برای هریک از محورهای فناورانه دریایی متشکل از اساتید دانشگاه ها و نمایندگان صنایع خواهد بود.

ارسال نظر