کد خبر: ۳۱۸۰۳
تعداد بازدید: ۱۱۹۷
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹

همکاری ایران و سنگاپور در ساخت و توسعه بنادر گسترش می یابد

مقام بلندپایه سازمان بنادر سنگاپور روز سه شنبه با توجه به موقعیت مستعد سواحل جنوبی کشورمان، آمادگی این کشور جنوب شرق آسیا را برای مشارکت در طرح های ساخت و توسعه بنادر ایران اعلام کرد.
به گزارش مارین نیوز، جواد انصاری سفیر ایران در سنگاپور در دیدار با ون چی فونگ رئیس بخش توسعه تجاری سازی بنادر سنگاپور، گسترش همکاری های دو کشور را در بخش ساخت و توسعه بنادر مورد بررسی قرار داد.
مقام سنگاپوری در این دیدار با ابراز علاقه نسبت به توسعه همکاری با کشورمان پس از لغو تحریم های غرب، گفت که سنگاپور تاکنون همکاری های زیادی با وزارت راه و شهرسازی ایران در بخش بنادر داشته است.
وی از علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که روز چهارشنبه با یک هیات بلندپایه بازرگانی وارد سنگاپور می شود دعوت کرد تا از تاسیسات این بندر بزرگ بازدید کند.
رئیس بخش توسعه تجاری سازی بنادر سنگاپور با اشاره به چند سفر خود به ایران و بازدید از امکانات کشورمان به ویژه در سواحل جنوبی برای ساخت بندر و توسعه بنادر، گفت که بسیاری از نقاط جنوب ایران به ویژه سواحل شمالی دریای عمان مستعد ساخت بندر و یا توسعه بنادر موجود است.
وی آمادگی سنگاپور را برای مشارکت در طرح های ساخت و توسعه ای بنادر ایران اعلام کرد.
سفیر کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به لغو تحریم های ناعادلانه غرب، گفت با آغاز برجام و برداشته شدن تحریم ها از هم اکنون شاهد افزایش تردد انواع شناورهای مختلف در مسیر بنادر ایران با نقاط دیگر جهان خواهیم بود.
انصاری گفت که بیش از 80 درصد صادرات و واردات ایران از طریق دریا و کشتیرانی و بنادر انجام می شود و با این شرایط ساخت بنادر جدید و توسعه بنادر موجود ضروری خواهد بود.
وی نیز از مشارکت سنگاپور در طرح های بندری و ساخت اسکله های بارگیری و تخلیه بار در بنادر کشورمان استقبال کرد.
سفیر ایران گفت که سنگاپور در ساخت و توسعه بنادر و تجهیزات و تاسیسات بندری دارای توانایی و ظرفیت های بسیار بالایی است و جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه مشارکت این دولت – شهر در این بخش اعم از سرمایه گذاری، مدیریت و احداث تاسیسات بندری است.
ایران و سنگاپور اخیرا موافقتنامه ای 450 میلیون دلاری برای تامین مالی تاسیسات فراساحل و دیگر طرح های دریایی امضا کردند.
دو طرف در این موافقتنامه غیرالزام آور خواستار تولید کشتی های عرضه پلتفرم، جرثقیل های فراساحل، تانکرهای مواد شیمیایی و کشتی های حمل آلومینیوم و فایبرگلاس شده اند.
بندر بزرگ سنگاپور که اکنون جزو سه بندر بزرگ دنیا است نقش مهمی در توسعه این کشور کوچک ایفا کرده است.
صنعت دریایی در حال حاضر حدود 7 درصد تولید ناخالص داخلی سنگاپور را شامل می شود.
آمار رسمی نشان می دهد روزانه حدود 60 کشتی بزرگ در بندر سنگاپور پهلو می گیرند و به طور متوسط روزانه 91 هزار کانتینر از این بندر جابجا می شوند.
یک ‌چهارم از کانتینرهای حمل شده در جهان زیرپوشش بندر سنگاپور قرار دارند. این بندر همچنین بزرگترین بندر پالایشگاهی جهان است و حدود نیمی از نفت جهان در این بندر پالایش می‌ شود.

منبع : ایرنا 


ارسال نظر