کد خبر: ۳۷۰۲۶
تعداد بازدید: ۲۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷

نصب سکوی S1 میدان نفتی سلمان در خلیج ‌فارس / با تصاویر

سکوی سرچاهی S1 میدان مشترک سلمان که عملیات بارگیری آن کمتر از 2 ماه پیش در یارد خرمشهر انجام شده بود، شامگاه چهارشنبه 21 اسفند ماه 98 در محل خود در خلیج ‌فارس نصب شد.
به گزارش مارین نیوز، عملیات نصب سکوی سرچاهی S1 میدان مشترک سلمان که بعد از ظهر سه‌ شنبه 20 اسفند ماه آغاز شده بود، در ساعت 18 و 45 دقیقه چهارشنبه 21 اسفند ماه پایان یافت و سکوی S1 با موفقیت در محل خود نصب شد. 


مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به پایان عملیات نصب سکوی S1 و پیچیدگی ‌های این عملیات از جمله دشواری لیفتینگ به ‌دلیل وزن نا متقارن سکو، تعدد و پیچیدگی خطوط لوله و کابل زیردریایی و ...، گفت: عملیات نصب با وجود همه پیچیدگی ‌ها با رعایت حداکثری اصول ایمنی انجام شد. 
علیرضا سلمان‌ زاده انجام این عملیات را نتیجه توانمندی و همکاری خوب پیمانکاران داخلی دست ‌اندرکار و متخصصان شرکت نفت فلات قاره ایران در منطقه عملیاتی لاوان عنوان کرد و افزود: کار نصب از روز سه‌ شنبه آغاز و از بامداد چهارشنبه نیز کار برش مهاربندها آغاز شد. از حدود ساعت 17 روز چهارشنبه نیز سکو از روی شناور برداشته شد و پس از خارج کردن بارج خالی از موقعیت، شناور جرثقیل ‌دار به کمک لنگرهای خود در فاصله مناسب سکو قرار گرفت و در حوالی ساعت 18:45 دقیقه، سکوی S1 روی جکت مستقر شد. 
بر اساس این گزارش، سکوی سرچاهی S1 میدان سلمان که با بهره‌ مندی از توان داخلی و تحت نظارت شرکت نفت فلات قاره ایران ساخته شده است، 23 دی ‌ماه امسال در یارد خرمشهر بارگیری شده بود. عملیات اجرایی ساخت این سکو اواسط سال 93 از سوی شرکت خصوصی آسفالت طوس آغاز و پایه سکو در اواسط سال 94 بارگیری و در اوایل سال 95 در میدان سلمان نصب شد. سکوی سرچاهی S1 میدان نفتی سلمان پس از ساخت در کارگاه شرکت آسفالت طوس در خرمشهر، با طی فاصله 830 کیلومتری دریایی (فاصله آبی میان خرمشهر تا موقعیت میدان نفتی سلمان در استان هرمزگان)، 21 اسفند 98 در منطقه سلمان توسط شرکت صنایع دریافن قشم (صدف) در موقعیت خود نصب شد. 


وزن عرشه این سکو حدود 1050 تن می باشد که شامل یک خط لوله 12 اینچ زیردریایی نفت و 2 خط لوله 6 اینچ به‌ منظور آزمون چاه و انتقال گاز با روش فرازآوری است. میدان نفتی مشترک سلمان در جنوب جزیره لاوان واقع شده و با راه‌ اندازی سکوی S1 در اوایل سال آینده، تولید روزانه این میدان حدود 6 هزار بشکه افزایش می ‌یابد.

ارسال نظر