کد خبر: ۳۷۴۳۳
تعداد بازدید: ۶۶۹
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۸

بومی‌ سازی نرم‌ افزار بهینه ‌سازی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز

شرکتی دانش ‌بنیان در حوزه بهینه‌ سازی عملیات حفاری با استفاده از متخصصان مجرب و نخبه ایرانی نرم‌ افزاری را بر پایه هوش تجاری طراحی کردند که نقشی موثر در بهینه‌ سازی صنایع نفت و گاز دارد که این کار دسترسی صنایع به محصولی داخلی را میسر می نماید.
به گزارش مارین نیوز، شرکت توسعه حفاری زاگرس یکی از شرکت‌ های فعال در حوزه بهینه‌ سازی عملیات حفاری با استفاده از متخصصان مجرب و نخبه ایرانی ماموریت خود در بخش حفاری را بهینه سازی عملیات حفاری در چاه های عمودی، افقی و جهت دار و توسعه نرم‌افزارهای کاربردی تعریف کرده است.


به گفته مدیر عامل این شرکت دانش ‌بنیان، صنعت حفاری نیاز به حرکت به سمت فناوری نسل چهارم و هوش مصنوعی دارد که لازمه حرکت به این سمت، استفاده از روش ‌های نوین هوش تجاری و ارزش آفرینی از داده‌ ها است. نرم افزارهای طراحی شده در شرکت ما به صنایع کمک می کند تا این عملیات ‌ها را به شکلی بهینه ‌تر انجام دهند.
حامد رحیمی افزود: توسعه نرم افزاری جامع در زمینه بهینه سازی عملیات حفاری یکی از اقدامات شرکت است. این نرم‌ افزار بر پایه هوش تجاری طراحی شده است و نقشی موثر در مدیریت و بهینه ‌سازی پارامترهای مکانیکی و هیدرولیکی عملیات حفاری و انتخاب مناسب‌ترین مته دارد.
این فعال دانش‌بنیان ادامه داد: مهم ترین بحث در این نرم افزار استفاده از داده‌های چاه‌های پیشین یک میدان به منظور بهینه‌سازی پارامترهای حفر چاه آتی است. این نرم افزار از روش‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و الگوریتم‌های بهینه‌‌سازی استفاده می کند.
رحیمی همچنین بیان کرد: محصولات دانش‌بنیان این شرکت، شامل دو محصول نرم‌افزار جامع بهینه‌سازی عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز و ارایه خدمات بهینه‌سازی عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز می‌شود.
وی با اشاره به هزینه عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز، گفت: عملیات حفاری در دکل‌های دریایی روزانه ۱۵۰ هزار یورو و در دکل‌های خشکی ۳۰ هزار یورو هزینه دارد که با استفاده از خدمات این مجموعه دانش‌بنیان، زمان حفاری۲۰ درصد بهبود می‌یابد. با توجه به این‌که در کشور سالانه ۲۰۰ حلقه چاه حفاری می‌شود. این رقم سالانه موجب کاهش ۴ هزار میلیارد تومانی هزینه برای کشور می شود.
رحیمی ادامه داد: به دلیل اینکه بخش اعظمی از قطعات و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت حفاری توسط شرکت‌های بین‌المللی و خارجی تولید می‌شود با کاهش زمان حفاری میزان مصرف این موارد نیز کاهش می‌یابد و به صورت غیر مستقیم موجب کاهش ارزبری کشور می‌شود.
مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان درباره امکان وجود صادرات محصولاتشان به دیگر کشورها می‌گوید: به دلیل وجود تحریم مستقیم روی شرکت‌های بالادستی نفت و گاز امکان صادرات محصول توسط یک شرکت‌های ایرانی فعال در این حیطه وجود ندارد. اما در حال ارایه ساز و کارهای جدید برای انجام این کار هستیم.


ارسال نظر