کد خبر: ۳۷۴۵۶
تعداد بازدید: ۸۵۸
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰

دانشگاه شیراز میزبان همایش ملی خلیج‌ فارس و توسعه سواحل مکران

دبیر علمی همایش ملی "خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه‌ قرن پانزدهم خورشیدی؛ امنیت و توسعه پایدار" گفت: این همایش به صورت مجازی هشتم و نهم اردیبهشت ‌ماه جاری در دانشگاه شیراز برگزار می ‌شود.
به گزارش مارین نیوز، روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه شیراز در مطلب ارسالی خود از قول محمدعلی توانا افزود: شناسایی ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استان‌های جنوبی کشور برای توسعه و امنیت پایدار و همین‌طور افزایش تعاملات سازنده میان استان‌های جنوبی کشور، موضوع محوری این همایش است.
عضوهیأت‌علمی دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز اظهار داشت: یافتن راهکارهای علمی برای بهره‌برداری بهینه از انرژی منطقه، توانمندسازی نظامی، حفظ محیط‌زیست منطقه، بهره‌برداری از قابلیت‌های فرهنگی منطقه به‌ویژه در حوزه‌ گردشگری، تولید ثروت و رفاه در حوزه‌ ملی و منطقه‌ای و نوع مواجهه با قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی از موضوع‌های فرعی این همایش است.


دبیرعلمی همایش ملی خلیج فارس و سواحل مکران، اهداف در نظر گرفته شده برای برگزاری این همایش به‌همت دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز را در سه حوزه‌ کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دانست.
وی توضیح داد: ایجاد یک بانک علمی درباره‌ منطقه و نمایش ظرفیت‌های منطقه از اهداف کوتاه‌مدت برگزاری این همایش است.
توانا گفت: هدف میان‌مدت این همایش نیز این است که نهادهای علمی و اجرایی استان‌های جنوبی را به همکاری و تعامل سازنده برای توسعه و امنیت پایدار منطقه ترغیب کند و درنهایت هدف ما در مدتی که این همایش دنبال می‌کند، یافتن راهکارهایی برای تبدیل منطقه به یک قطب اقتصادی و فرهنگی است.
دبیر علمی همایش ملی خلیج فارس و سواحل مکران همچنین گفت: فراخوان برگزاری این همایش، اواخر بهمن‌ماه به‌طور رسمی اعلام و در دو مقطع، تا پایان فروردین‌ماه تمدید شد. این برنامه در دو بخش دانشجویی و اساتید و متخصصان برگزار و در دو مرحله داوری شده است.
وی ادامه داد: در مدت‌زمان مقرر، ۵۲ اثر به دبیرخانه‌ این همایش ارسال شده که ۴۵ اثر از میان آن‌ها پذیرفته شده است. این استاد دانشگاه افزود: در این میان، حدود ۱۶ اثر از آثار برگزیده در پیوند با خلیج فارس، ۱۴ اثر به موضوع مکران، ۸ اثر به‌طور همزمان به خلیج فارس و مکران اختصاص دارد؛ همچنین حدود ۱۰ اثر هم در پیوند با استان فارس است که از برگزیدگان در این همایش تقدیر خواهد شد.
عضوهیأت‌علمی دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز از حضور و سخنرانی مقامات استانی، کشوری و لشکری در آیین افتتاحیه‌ این همایش و همچنین ارائه سه نشست تخصصی در این برنامه خبر داد.
وی گفت: این همایش به‌ همت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز و با همکاری انجمن‌های علمی علوم سیاسی و حقوق،  استانداری فارس، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، انجمن توسعه‌ فارس، فرمانداری لامرد، گروه مطالعات منطقه‌ای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دانشگاه امام حسین، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، مؤسسه‌ آینده پژوهی جهان اسلام برگزار خواهد شد.
پخش زنده‌ این همایش از طریق صفحات اینستاگرام، آپارات به نشانی https://www.aparat.com/farhangi.shirazu و سایت معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز  به نشانی http://farhangi.shirazu.ac.ir/live صورت خواهد گرفت.
ارسال نظر