کد خبر: ۳۷۴۶۱
تعداد بازدید: ۷۱۵
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷

خلیج فارس پهنه آبی ارزرشمند برای جهانیان

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به مناسبت روز ملی خلیج فارس در پیامی ویدیویی گفت: خلیج فارس از لحاظ اقتصادی، انرژی، دریانوردی، منابع زیستی و غیر زیستی پهنه آبی بسیار مهم و ارزشمندی در جهان به حساب می‌آید.
به گزارش مارین نیوز، بهروز ابطحی به مناسبت روز ملی خلیج فارس افزود: ۱۰ اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است، این نامگذاری یادآور رشادت ایرانیان در آزادسازی خلیج فارس از تسلط استعمارگران است که ۳۹۹ سال پیش اتفاق افتاد.
وی اظهار داشت: اهمیت و مزیتی که خلیج فارس برای ساکنان ایران و جنوب خلیج فارس ایجاد می کند را همه می دانیم، اذعان داریم که از لحاظ اقتصادی، انرژی، دریانوردی، منابع زیستی و غیر زیستی یکی از پهنه های آبی بسیار مهم در جهان به حساب می آید.
ابطحی تاکید کرد: برای بهره برداری مناسب، مدیریت مناسب، این حوزه دریای مهم و برای توسعه پایدار آن به علم، مطالعات و داده برداری نیاز داریم که بر این اساس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در کنار دانشگاه های ساحلی و محققان دریایی کشور وظیفه خود می داند که بر علم اقیانوس شناسی خلیج فارس بیفزایند و بتواند آنرا در اختیار مردم و توسعه کشور قرار دهد. 
وی به مواردی از فعالیت های پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خلیج فارس در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: انجام بیش از ۸۰ طرح تحقیقاتی در حوزه خلیج فارس، تدوین بانک اطلاعاتی نقشه های تاریخ خلیج فارس، انجام پایش مستمر دریا و ساحل در حوزه خلیج فارس، بهره برداری از بزرگترین کشتی اقیانوس شناسی غرب آسیا با نام کاوشگر خلیج فارس و انجام گشت های مداوم با ان برخی از اقدامات پژوهشگاه است.
ابطحی افزود: تاکنون ۶ گشت سراسری در خلیج فارس انجام شده که در آن مطالعات جامعی بر روی موضوعات زیستی و غیر زیستی این حوزه انجام شده است، همچنین پنج گونه جانوری توسط همکاران در پژوهشگاه کشف و نامگذاری شده که با نام خلیج فارس در سطح جهانی به رسمیت شناخته شدند.
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع و انجام تحقیقات فراوان، مجله ای بین المللی تهیه و منتشر می کنیم که آن را در اختیار محققان جهانی و همچنین داخلی قرار می دهیم، تهیه بانک اطلاعاتی زیستمندان و تهیه کاتالوگ و جزوه های مختلف از دیگر اقدامات پژوهشگاه اقیانوس شناسی در حوزه خلیج فارس است.
وی گفت: سال گذشته و در ماه های پیش رو با مشکل همه گیری کرونا مواجه بودیم و احتمالا مدتی هم خواهیم بود اما سعی کردیم که کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را مداوم انجام دهیم و تلاش کنیم وقفه ای در آنها ایجاد نشود، در گشت آینده که در تابستان پیش رو انجام می شود مطالعات وسیع تر و گسترده تری را با استفاده از تجهیزات جدید و گسترش دامنه داده برداری در خلیج فارس انجام خواهیم داد.


ارسال نظر