کد خبر: ۳۸۲۷۵
تعداد بازدید: ۲۷۴
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱

چالش‌ تامین سوخت کم‌ سولفور برای شناورهای داخلی و خارجی

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران ضمن تشریح چالش‌های تامین سوخت کم‌سولفور برای شناورهای بین‌المللی داخلی و خارجی، گفت: اگر به الزامات حمل‌ونقل دریایی توجه نداشته باشیم و به مقوله‌ مهمی همچون سوخت کم‌سولفور توجه نکنیم، از معادلات اقتصادی منطقه‌ای و جهانی عقب خواهیم ماند.
به گزارش مارین نیوز، مسعو پل‌مه درباره اهمیت و ضرورت تامین سوخت کم‌سولفور برای شناورهای ایرانی و خارجی متردد در بنادر کشور، اظهار کرد: مقوله سوخت کم‌سولفور برای استفاده شناورهای بین‌المللی با توجه به رویکرد سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) و اطلاعیه‌های صادرشده باید از ۱۵ سال قبل در مجموعه نفتی کشور مدنظر قرار می‌گرفت.  با توجه به تعداد ناوگان تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران و میزان سوخت مورد نیاز، ‌ پروژه تامین سوخت کم‌سولفور در داخل کشور توسط یک پالایشگاه کلید خورد و مساعدت‌های لازم در این راستا از سوی وزارت نفت صورت گرفت.
وی با اشاره به چالش نحوه انتقال سوخت کم‌سولفور به نواحی ساحلی و بندری کشور، ‌ بیان کرد: در حال حاضر شاهد فعالیت ضدرقابتی در زمینه تامین سوخت کم‌سولفور هستیم، زیرا در ابتدا نفت مورد نیاز باید از جنوب کشور به منطقه مرکزی انتقال پیدا کند و پس از آن در پالایشگاه تبدیل به سوخت کم‌سولفور و مجددا به نواحی جنوب منتقل شود. نباید اجازه دهیم هزینه تمام‌شده سوخت کم‌سولفور افزایش یابد، ‌ این مسئله باعث می‌شود سوخت با قیمت بالاتر به مالکان کشتی برسد و همین مسئله موجب شود قدرت رقابت کاهش یابد.
دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران با اشاره به ضرورت توجه ویژه به تامین سوخت کم‌سولفور از نظر کمی و کیفی، اظهار داشت: مقوله قیمت سوخت، میزان سوخت و مکان تحویل سوخت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید چالش‌های تامین سوخت کم سولفور مدنظر قرار گرفته و برطرف شود. نباید صرف نگاه کشور و متولیان امر به تامین سوخت کم‌سولفور برای شناورهای تحت پرچم ایران باشد بلکه باید به بازار خارجی و شناورهای خارجی نیز توجه داشته باشیم و مقوله بانکرینگ را نیز مدنظر قرار دهیم.
پل‌مه با بیان اینکه در صورت صرف اختصاص یک پالایشگاه جهت تامین سوخت کم‌سولفور برای شناورهای ایرانی این مسئله توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه تامین سوخت کم‌سولفور برای شناورهای ایرانی و خارجی یک مسئله بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: در صورتی که نتوانیم به موارد مختلف حوزه حمل‌ونقل دریایی توجه داشته باشیم و به مسائلی از جمله سوخت کم‌سولفور توجه کنیم به طور حتم نخواهیم توانست در معادلات منطقه‌ای ایفای نقش کنیم.منبع: ایسنا
ارسال نظر