کد خبر: ۳۱۶۷۱
تعداد بازدید: ۱۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۸

خط اعتباری 13 میلیارد دلاری کره‌جنوبی در راه ایران

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که در روز دوشنبه بین مقامات ایران و کره‌جنوبی حدود 20 سند به امضا خواهد رسید، اعلام کرد: قبل از انجام این سفر به مقامات کره جنوبی اعلام کردیم که ما دیگر صرفا خریدار محصولات آن‌ها نیستیم و در دوره جدید تعامل به دنبال آن هستیم که انتقال تکنولوژی انجام شود.
به گزارش مارین نیوز، ابراهیم رحیم‌ پور معاون وزیر امور خارجه در مورد اهمیت سفر رییس‌جمهور کره‌جنوبی به تهران، افزود : رییس‌جمهور در کره‌جنوبی نفر اول این کشور محسوب می‌شود و او است که کابینه را در کشور تشکیل می‌دهد.
او با بیان این که در طول دوران موجودیت کره جنوبی این برای اولین‌بار است که رییس‌جمهور این کشور به تهران سفر می‌کند و این قطعا نقطه عطفی در روابط دو کشور محسوب می‌شود، افزود: در این سفر چهار وزیر و سه مشاور رییس‌جمهور، خانم پارک را همراهی می‌کنند.
این مقام ارشد وزارت خارجه ایران با بیان این که تیمی 236 نفره از فعالان اقتصادی این کشور در این سفر رییس‌جمهور کره‌جنوبی را همراهی می‌کنند، تصریح کرد: این فعالان اقتصادی اکثرا از شرکت‌های مهم و معتبر کره‌جنوبی هستند.
رحیم‌پور با بیان این که رییس‌جمهور کره‌جنوبی را در سفر به آمریکا یک هیات اقتصادی 146 نفره همراهی می‌کردند ولی اکنون در سفر به تهران هیات اقتصادی همراه متشکل از 236 نفر است، خاطر نشان کرد: این بیانگر نگاه خاص و ویژه رییس‌جمهور کره‌جنوبی به این سفر و تعامل با ایران است.
معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزیر امور خارجه ایران، با بیان این که یکی از هدف‌گذاری‌های اصلی این سفر مباحث اقتصادی است، به وضعیت اقتصادی کره‌جنوبی اشاره کرد و گفت: صادرات این کشور در سال 2015 رقمی بیش از 535 میلیارد دلار بوده و وارداتش حدود 430 میلیارد دلار و در واقع باید گفت حجم تجارت خارجی این کشور حدود 1000 میلیارد دلار بوده است. در صورتی که اگر بخواهیم مقایسه کنیم حجم تجارت خارجی بسیاری از کشورها از جمله کشور خودمان در مقایسه با کره‌جنوبی در سطح پایینی قرار دارد.
رحیم‌پور با بیان این که در سال 2015 بیش از 191 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کره‌جنوبی صورت گرفته است، افزود: خود کره‌جنوبی نیز در این سال حدود 293 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی داشته است. در واقع باید گفت کره کشوری است که هم سرمایه‌پذیر و هم سرمایه‌گذار به خارج از کشورش است.
وی به حجم روابط اقتصادی ایران و کره‌جنوبی اشاره کرد و گفت: حجم روابط اقتصادی ایران و کره‌جنوبی در زمان قبل از تحریم‌ها مثلا سال 2011 حدود 17 میلیارد دلار در سال بوده ولی با وضع تحریم‌ها این رقم در سال 2015 به حدود 6 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. در اوج روابط دو کشور، ایران روزانه 254 هزار بشکه نفت به این کشور صادر می‌کرده ولی در دوران تحریم این رقم به حدود 125 هزار بشکه رسید گرچه در طی مدت اخیر تلاش شده که این کاهش جبران شود و اکنون رقم فروش نفت ایران به این کشور حدود 220 هزار بشکه در روز است.
رحیم‌پور با بیان این که اثرات این سفر فراتر از یک سفر دوجانبه است و در سطح آسیا و رقابت‌هایی که در این قاره در ارتباط با تعاملات اقتصادی وجود دارد، تاثیر می‌گذارد، خاطرنشان کرد: این سفر بر نوع کارها و تعاملی که ما با کشورهایی هم‌چون چین، ژاپن و حتی هند داریم، تاثیرگذار خواهد بود.
معاون ظریف با بیان این که بیش از 100 خبرنگار از کره‌جنوبی برای پوشش این سفر به تهران خواهند آمد و این نشان‌دهنده توجه جامعه کره‌جنوبی به این سفر است، ادامه داد: در حضور رییسان‌جمهور دو کشور طبق آنچه که پیش‌بینی شده 20 سند به امضا خواهد رسید که از این تعداد سند دو یادداشت تفاهم آن دارای اهمیت زیادی است چنان که براساس این یادداشت تفاهم‌ها، کره‌یی‌ها قرار است حدود 13 میلیارد دلار اعتبار در اختیار ایران قرار دهند که این اعتبارات در بخش زیربنایی استفاده خواهد شد.
او با بیان این که این اعتبارات در پروژه‌هایی چون احداث بیمارستان، بندر، راه و... استفاده خواهد شد، در بخش دیگری گفت: ما قبل از سفر به مقامات کره‌جنوبی اعلام کرده‌ایم که ایران دیگر صرفا خریدار کالاهای کره‌یی نخواهد بود و باید در روند جدید تعاملات دو کشور، انتقال تکنولوژی نیز صورت گیرد.
رحیم‌پور با بیان این که ما تاکید داریم که این مسیر در جریان مذاکرات طی شود، ادامه داد: کره‌یی‌ها اظهار علاقه کردند که در مورد موضوعاتی چون راه‌آهن، بندر و قطار سریع‌السیر با ایران همکاری کنند.
این مقام ارشد وزارت خارجه ایران با اشاره به جلسه مشترک تجار کره‌جنوبی با تجار ایرانی در حضور رییس‌جمهور کره جنوبی ادامه داد: پیش‌بینی شده که 20 سند همکاری بین کمپانی‌های دو کشور به امضا برسد.
معاون وزیر خارجه کشورمان با بیان این که خانم پارک عصر امروز (یک‌شنبه) وارد تهران خواهد شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال محمدرضا نعمت‌زاده، رییس کمیسیون مشترک دو کشور قرار خواهد گرفت، ادامه داد: در روز دوشنبه خانم پارک مورد استقبال رسمی آقای روحانی در کاخ سعدآباد قرار خواهد گرفت و بعد از انجام مذاکرات دوجانبه، مراسم امضای سند و مصاحبه مطبوعاتی برگزار خواهد شد.
رییس‌جمهور کره جنوبی
وی هم‌چنین به حضور رییس‌جمهور کره‌جنوبی در ضیافت ناهار رییس‌جمهور روحانی در روز دوشنبه اشاره کرد و گفت: به احتمال زیاد ایشان در بعدازظهر روز دوشنبه با مقام معظم رهبری دیدار خواهند کرد.
رحیم‌پور با بیان این که پایان سفر رییس‌جمهور کره‌جنوبی به تهران همراه با یک برنامه فرهنگی و فرم اقتصادی همراه خواهد بود در پاسخ به این سوال که برخی از رسانه‌های غربی اعلام کردند که یکی از اهداف سفر خانم پارک به تهران، تشویق ایران به کاهش روابط و همکاری‌های خود با کره‌شمالی است اظهار کرد: سیاست خارجی ایران، سیاست خارجی مستقلی است و هر کشوری براساس اهداف و منافع خود سیاست خارجی‌اش را تنظیم می‌کند.
او با بیان این که ما به سیاست خارجی دیگر کشورها به جز کشورهای استعمارگر و رژیم صهیونیستی احترام می‌گذاریم، تصریح کرد: سیاست خارجی کشورها مشابه یکدیگر نیست و حتی ممکن است دو کشور با یکدیگر روابط راهبردی داشته باشند ولی در برخی از موارد در عرصه سیاست خارجی دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشند و همان‌طور که پیش از این گفتم هر کشوری در عرصه سیاست خارجی متناسب با منافعش، مواضع خود را دارد و براساس اصولی که تدوین کرده در این عرصه حرکت می‌کند.

منبع : ایسنا 


ارسال نظر