کد خبر: ۳۱۷۷۴
تعداد بازدید: ۱۱۹۴
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸

برقراری بیمه نفتکش های خارجی در آبهای کشور

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش با بیان اینکه مشکلات مربوط به بیمه نفتکش های ایرانی به طور کامل رفع شده است، گفت: با توجه به اخذ گواهی نامه های معتبر رده بندی بین المللی و نیز رفع کامل تحریم های بیمه ای، محدودیتی برای تردد نفتکش ها در بنادر دنیا وجود ندارد .
به گزارش مارین نیوز، علی اکبر صفایی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش در گفت وگو با ایرنا درباره رفع تحریم های بیمه ای نفتکش های ایرانی، افزود: با توجه به حل و فصل قطعی مشکل بیمه ای، نفتکش های ایرانی تحت پوشش بیمه های بین المللی قرار گرفته و می توانند در همه بنادر پهلوگیری کنند.
وی اضافه کرد: بر این اساس، دیگر برای نفتکش هایی که مالکیت ایرانی دارند و نیز نفتکش هایی که وارد بنادر ایران می شوند، هیچ مشکل بیمه ای وجود نخواهد داشت.
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش با بیان اینکه از این پس، نفتکش های ایرانی می توانند به مقصد اروپا بارگیری کنند، ادامه داد: در حال طی روند اخذ بیمه و مذاکره با شرکت های بیمه ای هستیم که با دستیابی به توافق درباره بهترین قیمت و شرایط، قراردادهای بیمه ای را امضا خواهیم کرد.
صفایی به اخذ مجوز از موسسه های رده بندی بین المللی اشاره کرد و گفت: موسسه های رده بندی که گواهینامه های بین المللی را برای کشتی ها صادر می کنند نیز برای نفتکش های ایرانی مجوزهای لازم را صادر کرده اند به گونه ای که تردد نفتکش ها با گواهی نامه های معتبر بین المللی انجام می شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش به تاثیر تحریم بر فعالیت نفتکش های ایرانی در دوران تحریم اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه تمام مقررات مربوط به حمل و نقل دریایی (شامل ایمنی، محیط زیست و امنیت دریانوردی و کار) بین المللی هستند، تاثیر تحریم ها بر حمل و نقل دریایی بسیار شدید بود.
وی ادامه داد: پس از رفع تحریم ها و اجرایی شدن برجام، تلاش ها برای رفع مشکلات بیمه ای و حل و فصل مسایل مربوط به گواهینامه های بین المللی را آغاز کردیم که در نهایت موفق به رفع همه موانع شدیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش با بیان اینکه ایران دارای بزرگترین ناوگان نفتکش دنیا است، اضافه کرد: ناوگان نفتکش ایران شامل 70 فروند انواع کشتی است که برای حمل نفت، فراورده های نفتی و گاز به کار گرفته می شوند.
به گزارش ایرنا، صادرات نفت ایران دردوران تحریم به کشورهای ترکیه، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی محدود شده بود که بخش عمده آن توسط نفتکش های ایرانی انجام می شد.
شرکت های بین المللی بیمه ای در دوران تحریم از بیمه نفتکش های ایرانی خودداری می کردند و در نتیجه این نفتکش ها قادر به تردد در همه بنادر جهان نبودند.
با توجه به ریسک بالای حمل محموله های نفتی، بنادر بسیاری از کشورها به شرطی اجازه تردد به نفتکش ها را می دهند که تحت پوشش بیمه های معتبر بین المللی قرار داشته باشند، بر این اساس به دلیل تحت پوشش قرار نگرفتن بیمه های بین المللی، حضور نفتکش های ایرانی در بسیاری از بنادر جهان از جمله اروپا با مانع مواجه شده بود.
با اجرایی شدن برجام در دی ماه پارسال، تحریم های صنعت نفت و نفتکش ایران رفع شد، اما مذاکره با شرکت های بین المللی بیمه ای برای از سرگیری پوشش بیمه ای برای ایران، روندی زمانبر بود که پس از مذاکرات طولانی حاصل شد.


ارسال نظر