کد خبر: ۳۴۶۶۴
تعداد بازدید: ۲۷۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶

اهمیت رباتهای زیر دریایی در رقابت های بین المللی

مدیرعامل شرکت دانش بنیان جهان صنعت جنوب: رشد بیش از پیش صنایع دریایی و وجود منابع گسترده در بستر دریاها باعث تقاضای روزافزون ربات های زیردریایی شده است و می توان گفت در آینده تمام عملیات های دریایی کشورها به وسیله این ربات ها انجام خواهد شد و کشورهای صاحب این تکنولوژی در رقابت های بین المللی موفقیت های بیشتری را کسب خواهند کرد.
به گزارش مارین نیوز، ربات زیردریایی یک وسیله نقلیه قابل کنترل از راه دور (ROV) است که به کاربر امکان می‌دهد این وسیله‌ را برای انجام عملیات های متنوع در اعماق آب هدایت کند. امروزه این ربات ها در دنیا بخش مهمی از صنایع و علوم دریایی محسوب می شوند و ماموریت های مختلفی از جمله بازرسی محیط های خطرناک درون راکتور هسته ای، تعمیر و نگهداری تاسیسات پیچیده زیر دریا، نصب تجهیزات سکوهای نفت و گاز، عملیات امداد و نجات در اعماق دریا، بازرسی از سدها و شناسایی آلودگی های زیست محیطی را پوشش می دهند.
پیشینه ساخت این ربات ها در واقع به حدود 70 سال پیش بر می گردد. این گونه ربات ها نخستین بار از سوی نیروی دریای آمریکا مورد استفاده قرار گرفت، از آن پس نیز به دلیل عملکرد و قیمت مناسب نسبت به زیردریایی های نظامی و همچنین قدرت مانور بالا، استفاده از آن در صنعت گسترش یافت؛ به طوری که کاربرد آن در حوزه حفاری و نفت با استقبال صنعتگران این حوزه مواجه شد.
طبق گزارش ها، کشورهای آمریکا، هلند، انگلیس، آلمان، چین از بزرگترین تولیدکنندگان این گونه ربات ها در دنیا به شمار می روند.

عزم شرکت دانش بنیان برای بومی سازی ربات زیردریایی
ساخت این گونه ربات ها در ایران در چند سال اخیر مورد توجه مراکز علمی و دانشگاهی قرار گرفته است و هر سال مسابقات متنوعی نیز برای نمایش و ارزیابی پیشرفت ساخت این محصول در کشور برگزار می شود. به طوری که شرکت دانش بنیان جهان صنعت جنوب عضو پارک علم و فناوری خوزستان موفق به ساخت ربات زیردریایی کنترل از راه دور (ROV) شده است، رباتی بدون سرنشین که به گفته سید میلاد فیاضی مدیرعامل این شرکت، قادر به انجام عملیات دریایی و دارای قدرت مانور بالا است.
وی در خصوص این که در چه مقطعی و با چه انگیزه ای تصمیم به تحقیق و اجرای طرح ساخت زیردریایی کنترلی بدون سرنشیین نوع ROV گرفته است، اظهار کرد: موقعیت جغرافیای استان خوزستان و تعدد رودهای پر آب و سدها در این استان و همچنین نیاز به بررسی و دستیابی به بستر این آبها و از سویی تحریم های طولانی مدت برای ورود این کالا در کشور، ما را بر آن داشت تا با بکارگیری توان متخصصان داخلی اقدام به طراحی و ساخت این گونه ربات زیردریایی کنیم.
فیاضی افزود: این شرکت دانش بنیان با بومی سازی این فناوری قدم بزرگی در جهت پیشرفت صنایع دریایی ایران برداشته است و ضمن مرتفع کردن محصولات مورد نیاز کشور در حوزه عملیات دریایی، حال برای معرفی محصولات خود با انگیزه دستیابی به بازار خاورمیانه اقدام به گرفتن استانداردهای بین المللی در حوزه ی دریا و حضور در نمایشگاه های بین المللی محصولات دریایی نیز کرده است.
این مخترع جوان ایذه ای با تاکید براین که این ربات ها از فناوری بالایی برخوردار می باشند، گفت: این محصول با توجه به قابلیت های قدرت مانور بالا و قرارگیری در موقعیت های مشخص در صنایع دریایی مانند نفت و گاز، پژوهش های دریایی، بازرسی های زیر آب، ارایه خدمات زیردریا کاربردهای فراوانی دارد. 
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان دریایی در توضیح کاربرد فنی این ربات نیز اظهار کرد: این گونه ربات ها عموما با 4 تا 6 درجه آزادی ساخته می شوند، کنترل این ربات ها به صورت دستی یا از سوی اپراتور و همچنین هوشمند انجام می شود.
به گفته وی، با توجه به این که این ربات ها به وسیله یک کابل با محیط بیرون در ارتباط می باشند، می توانند منبع انرژی را با خود به زیر آب منتقل کنند، این موضوع امکان بسیاری از فعالیت های سنگین از جمله جوشکاری و برشکاری را در زیر سطح آب ممکن ساخته است.
فیاضی در خصوص استانداردها و روش های آزمون رعایت شده این محصول در صنعت دریایی کشور گفت: با توجه به این که این محصول فناورانه است و استاندارد مشخصی برای این محصول در ایران وجود ندارد، لذا شرکت ما در تلاش برای تدوین استانداردهای لازم است، ضمن اینکه این محصول تست های محیط واقعی خود را پشت سر گذاشته است.

دسترسی به اعماق آب های ایران بزرگترین دستاورد این طرح
فیاضی در ادامه با تاکید براین که بخش زیادی از مرزهای کشور ایران مرزهای آبی است و نیاز کشور به بومی سازی صنایع دریایی غیرقابل انکار است، افزود: باید توجه داشت که بخش زیادی از صنایع حفاری و نفت ما در مرزهای آبی و آب های کشور مستقر می باشد که این موضوع اهمیت دستیابی به فناوری های روز دنیا جهت رقابت با کشورهای همسایه را دوچندان کرده است.
وی در خصوص مهمترین دستاوردهای فناورانه این طرح نیز دستیابی به اعماق آب های ایران را بزرگترین مزیت این طرح فناورانه دانست و افزود: به کمک این ربات می توان بستر دریاها و دریاچه های ایران را بررسی کرد.
به گفته این فعال حوزه دانش بنیان، علاوه بر این، به وسیله این ربات عملیات های دریایی از قبیل برشکاری، جوشکاری، جابجایی اجسام، اسکن بستر آب ها، عیب یابی لوله ها و کابل ها، لوله گذاری و کابل گذاری در اعماق آب ها که مورد تقاضای تمام صنایع دریایی ما در حوزه های نفت، حفاری، اسکله ها می باشد به سهولت انجام می شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان دریایی در ارتباط با این که چه نهادها و ارگان ها و یا مراکزی حامی این طرح بوده اند، اظهارکرد: اخیرا صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری حمایت های مناسبی از این صنعت و تولید این محصول داشته است. 

قیمت ربات زیردریایی ساخت داخل، تنها یک سوم نمونه خارجی 
فیاضی همچنین درباره میزان ارزآوری طرح در مقایسه قیمتی با نمونه های مشابه خارجی گفت: قیمت تمام شده این محصول در مقایسه با قیمت کشورهای سازنده با در نظر گرفتن تحریم ها حدود یک سوم است که البته می توانیم این قیمت را به یک ششم نیز کاهش دهیم.
فیاضی در ادامه، عدم اعتماد صنایع داخلی و نبود سازوکار مدون جهت جلوگیری از ورود این نوع کالاها در کشور را بزرگترین مانع تولیدکنندگان داخلی برای ساخت ربات های زیردریایی ساخت داخل دانست.
وی در خصوص دورنمای این طرح در صنعت دریایی و ایران اظهار کرد: رشد بیش از پیش صنایع دریایی و وجود منابع گسترده در بستر دریاها باعث تقاضای روزافزون این محصول شده است و می توان گفت در آینده تمام عملیات های دریایی کشورها به وسیله این ربات ها انجام خواهد شد و کشورهای صاحب این تکنولوژی در رقابت های بین المللی موفقیت های بیشتری را کسب خواهند کرد.


ارسال نظر