کد خبر: ۳۶۸۰۱
تعداد بازدید: ۱۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹

نصب سومین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی

سومین سکوی گازی طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی پس از بارگیری و انتقال به دریا، در بخش فراساحل این فازها نصب شد.
به گزارش مارین نیوز، سکوی فاز 23 به عنوان دومین سکوی اصلی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی با وزنی معادل ۲۵۰۰ تن عصر سه شنبه ۲۱ آبان ماه توسط شناور HL-5000 در خلیج فارس نصب شد.
قائم ‌مقام طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی تصریح کرد: سکوی فاز 23، سومین سکوی گازی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی است و مشابه دو سکوی فاز نخست این طرح، با ظرفیت تولید روزانه 14.2 میلیون متر مکعب، معادل 500 میلیون فوت مکعب گاز در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) ساخته شد.
علی ‌اصغر صادقی از پایان حفاری تکمیلی و راندن لوله‌ های CRA در چاه‌ های موقعیت سکوی 23 خبر داد و گفت: انتظار می ‌رود با تکمیل مراحل هوک ‌آپ و راه ‌اندازی، این سکو به‌ زودی به بهره ‌برداری برسد.
این مقام مسئول با اعلام پیشرفت ۹۹,۲۲ درصد عملیات ساخت، ۷۰ درصد پیش راه ‌اندازی و ۴۵ درصد راه‌ اندازی این سکو در زمان انتقال و نصب، گفت: در مراحل ساخت سکوی 23 علاوه بر سازه ‌های فلزی، 34 هزار اینچ-قطر عملیات لوله‌ کشی و بالغ بر 90 کیلومتر عملیات کابل‌ کشی برق و ابزار دقیق انجام شده است.
صادقی با بیان اینکه سکوی فاز 23 به همراه سکوی اقماری 24B، آخرین سازه‌ های ساخته شده فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی در یارد شرکت صدرا در بوشهر هستند، گفت: این دو عرشه پس از بارگیری بر روی شناور FLB124، مهر ماه در عملیات انتقال همزمان راهی پارس جنوبی شدند.
وی از متخصصان و کارکنان فعال در مراحل ساخت، نصب و راه‌ ندازی سکوهای این طرح قدردانی کرد و گفت: بدون تردید، بار توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ در بخش فراساحل شامل ساخت سکوها، حفاری و خطوط لوله و همچنین توسعه و تکمیل پالایشگاه خشکی بر دوش مهندسان و کارگران ایرانی بوده و اکنون که شاهد گام های پایانی توسعه این طرح بزرگ گازی هستیم، باید قدردان زحمات آن‌ها باشیم.
قائم‌ مقام طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی افزود: تلاش ‌های صورت گرفته در این طرح علاوه بر تقویت توان فنی پیمانکاران و تولید کنندگان داخلی، موجب افزایش ظرفیت تولید گاز کشور از پارس جنوبی شده و تداوم تامین خوراک مصرفی پالایشگاه‌ ها برای تولید محصولات راهبردی نفت و گاز و امنیت گاز رسانی به مردم را به همراه داشته است./
ارسال نظر