کد خبر: ۳۷۲۴۶
تعداد بازدید: ۹۴۲
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰

راه‌ اندازی نخستین مزرعه پرورش ماهی در دریا / فناوری ‌های آبی یکی از محور‌های توسعه

دبیر کارگروه توسعه فناوری‌ های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌ زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه نخستین مزرعه بومی پرورش ماهی در دریا به ‌زودی راه ‌اندازی می ‌شود، گفت: فناوری ‌های مرتبط با آب یکی از محور‌های توسعه کشور است، باید به ‌گونه ‌ای عمل کنیم که شرمنده نعمات و فرصت‌ های داخلی نشویم.
به گزارش مارین نیوز، دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط ‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در آیین رونمایی از براکت سه کاناله تزریقی قفس‌ های پرورش ماهی، گفت: امروز ساخت نخستین براکت قفس‌ های پرورش ماهی را شاهدیم و به‌زودی راه ‌اندازی نخستین مزرعه بومی پرورش ماهی در دریا را خواهیم داشت. اتفاقی که به توسعه فناوری پرورش ماهی در دریا و تامین پروتئین مورد نیاز کشور کمک موثری می‌کند.
نادرقلی ابراهیمی افزود: پرورش ماهی در دریا به‌ عنوان یکی از روش‌ های نوین آبزی ‌پروری و تولید پروتئین در دهه‌ های اخیر بسیار مورد توجه قرارگرفته است.
به گفته ابراهیمی، این روش به دلیل استفاده از منابع دریا برای تصفیه آب، اکسیژن‌ رسانی، کنترل دما و تأمین بخشی از غذای مورد نیاز آبزیان ازنظر سرمایه ‌گذاری، تراکم تولید و کیفیت محصول مقرون‌ به ‌صرفه است.
کاهش میزان مصرف آب شیرین برای تولید پروتئین
او بیان کرد: استفاده از این روش، میزان مصرف آب شیرین برای تولید پروتئین را به صفر می ‌رساند. این موضوع در شرایط کم‌ آبی کشور بسیار مهم و حیاتی است.
دبیر کارگروه آب، خشکسالی فرسایش و محیط ‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تاکید کرد: در ایران با توجه به لزوم تولید پروتئین دریایی و محدودیت در منابع آب شیرین و سواحل بالای ۵ هزار کیلومتر استفاده از این روش در برنامه ششم توسعه کشور مورد توجه قرار گرفته است.
به گفته ابراهیمی در برنامه ششم توسعه، تولید ۲۰۰ هزار تن ماهی پرورشی در قفس پیش‌ بینی ‌شده است، اما این مهم به دلایل مختلفی هنوز محقق نشده و تنها درصدی از آن اجرایی شده است.
او ادامه داد: این طرح علاوه بر توسعه صنعت دریا و ایجاد اشتغال، نقش اثرگذاری هم در تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش‌ بنیان دارد.


تکیه ‌بر توان متخصصان داخلی
دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی فرسایش و محیط‌ زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، افزود: این طرح توسط شرکت دانش ‌بنیان گسترش فناوری دریایی شریف با مشارکت دو شرکت دانش ‌بنیان دیگر، با حمایت ستاد توسعه فناوری‌ های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط ‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تکیه ‌بر توان متخصصان داخلی بومی‌ سازی شده است.
به گفته او، جزیره قشم برای تولید قطعات و محل اجرای نخستین مزرعه بومی پرورش ماهی در قفس انتخاب‌ شده است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با مشارکت اعتباری از اجرای این طرح حمایت کرده است.
ابراهیمی بیان کرد: بیشتر براکت ‌ها و دیگر تجهیزات مورد نیاز این صنعت از کشور‌های نروژ، ایتالیا، چین و ترکیه تأمین می ‌شود؛ اما با تلاشی دانش‌ بنیان، این کار بومی‌ سازی شد و همه تجهیزات این کار در داخل کشور تولید می ‌شود.
دبیر کارگروه توسعه فناوری‌ های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌ زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: فناوری ‌های مرتبط با آب یکی از محور‌های توسعه کشور است. باید از این ظرفیت در سواحل آبی کشور استفاده کنیم، ما باید به ‌گونه‌ ای عمل کنیم که شرمنده نعمات و فرصت‌ های داخلی نشویم.
او افزود: ایران در کمربند خشک و نیمه ‌خشک کره زمین قرار دارد. کشوری با نزولات آسمانی کم و تبخیر بالا. آمار‌ها گواه این است که در ایران با وجود حدود ۴۵۰ میلیارد مترمکعب نزولات بارشی و با تبخیر بالای ۷۰ درصدی، حجم آب قابل ‌برنامه ‌ریزی در مقابل نیاز توسعه ‌ای کشور کم است.
ابراهیمی تاکید کرد: باید برای استفاده درست از این میزان آب برنامه‌ ریزی کنیم تا بتوان جهش تولید و اقتصاد مقاومتی را محقق کرد و همه بخش ‌ها ضرورتا باید در مرز دانش حرکت کند و از فناوری ‌ها برای توسعه صنعت آب بهره ببریم.
تولید انبوه ماهی در قفس
او استفاده از دانش بومی کشور برای توسعه صنعت آب را ضروری دانست و گفت: تولید انبوه ماهی در قفس، افتخاری است که زیست‌ بوم فناوری و نوآوری برای کشور به ارمغان آورد. رهاوردی فناورانه با تکیه بر دانش بومی بدون استفاده از منابع محدود آب کشور.
دبیر کارگروه توسعه فناوری‌ های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط ‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حمایت ‌های جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حرکت فناورانه تولید براکت سه کاناله تزریقی قفس‌ های پرورش ماهی، تاکید کرد: این کار باید با کمک جوانان متخصص داخلی ادامه داشته باشد و زنجیره این کار به ‌صورت کامل دیده شود؛ یعنی همه گلوگاه ‌های فناورانه تولید ماهی در قفس در دریا را شناسایی و نسبت به رفع آن با کمک توان زیست‌ بوم فناوری و نوآوری اقدام کنیم.
ابراهیمی با تاکید بر حمایت ‌های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از "شعار هر خانواده صیاد یک قفس"، افزود: باید در اجرای چنین طرح‌ های فناورانه‌ ای از ظرفیت شرکت ‌های دانش ‌بنیان و استارتاپ ‌ها بهره برد و از ایجاد شتاب‌ دهنده ‌های مرتبط در این حوزه حمایت کرد.
او ادامه داد: این شرکت توانایی توسعه ۵۰ هزار تُن زیرساخت قفس پرورش ماهی در سال را دارد که این میزان تولید، بخش قابل‌ توجهی از اهداف برنامه ششم توسعه را محقق می ‌کند.
 ابراهیمی گفت: نخستین قفس بومی با همه قطعات ایران‌ ساختی آن، آبان سال جاری در سواحل قشم به دریا انداخته می ‌شود.
ارسال نظر