کد خبر: ۳۷۲۴۸
تعداد بازدید: ۷۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰

فروش نیم میلیون دلاری چارت‌ های دریایی ایرانی

رئیس سازمان نقشه‌ برداری با اشاره به تجهیز ناوگان هوایی و دریایی توسط این سازمان برای تهیه نقشه ‌های مورد نیاز، گفت: چارت ‌های دریایی تولید شده در کشور در سطح جهانی عرضه شده و از این محل صادرات غیر نفتی داریم، به گونه ‌ای که سالانه نیم میلیون دلار درآمد کسب کردیم.
به گزارش مارین نیوز، رئیس سازمان نقشه‌ برداری امروز در وبینار "نقشه برداری نوین با استفاده از داده‌ های ماهواره ‌ای" با اشاره به اقدامات این سازمان برای بهره برداری از داده‌ های ماهواره‌ ای، افزود: بررسی و پایش پوسته زمین و نرخ حرکت گسل‌ ها از جمله ۱۴ گسل موجود در تهران از جمله برنامه‌ های سازمان نقشه برداری است. 
غلامعلی جعفرزاده ایمن ‌آبادی با بیان اینکه از این داده‌ ها همچنین برای پایش انواع بحران‌ ها مانند فرونشست‌ ها و زمین لغزش‌ ها و سیلاب ‎ها و دبی رودها استفاده می ‌شود، اظهار داشت: اطلاعاتی که از این مطالعات به دست می ‎آید، در قالب گزارش‌ های هشداری منتشر خواهد شد. 
جعفرآبادی با تاکید براینکه پایش‌ های این سازمان از قبل از وقوع بحران تا پس از آن ادامه دارد، افزود: این سازمان پایش ۱۶ بحران طبیعی را در دستور کار دارد، ضمن آنکه ما در زمینه کاداست نیز وارد شدیم، نقشه ‌های لازم را برای نهادهایی که مقتصات جغرافیایی را ارائه می‌ دهند، در اختیار آنها قرار دهیم. 
رییس سازمان نقشه برداری، با بیان اینکه در دهه ‌های ۴۰ و ۷۰ نقشه‌ ها تهیه شده است، یادآور شد: این نقشه ‎ها قابلیت بروز رسانی را دارد و باید در اختیار دستگاه‌ های متقاضی قرار دهیم. 
جعفرآبادی با تاکید بر اینکه این سازمان علاوه بر تجهیز ناوگان هوایی، نسبت به تجهیز ناوگان دریایی اقدام کرده است، در اینباره توضیح داد: ناوگان دریایی ما در خلیج فارس و دریای خزر فعال است و از سال ۱۳۹۴ نقشه ‌های دریایی از تنگه هرمز تا مرز دریایی ایران تهیه شده است. 
وی اضافه کرد: از آنجاییکه تعیین عمق آب برای شناورها مهم است؛ از این رو چارت‌ های دریایی در کشور در سطح جهانی عرضه شده و از این محل از سال ۱۳۹۴ این خدمات مهندسی و فنی صادرات غیر نفتی را داریم، به گونه‌ ای که سالانه نیم میلیون دلار درآمد کسب کردیم. 
رییس سازمان نقشه برداری، با بیان اینکه ۵ هزار ماهیگیر از خدمات اطلاعات مکانی ما برای صید بهره مند شده ‌اند، اضافه کرد: علاوه بر آن در حال حاضر ۲۰۰ هزار تن پرورش ماهی در قفس داریم که ما می توانیم با استفاده از اطلاعات مکانی برای مکان یابی دقیق احداث قفس خدماتی را ارائه دهیم. 
وی با اشاره به خدمات این سازمان در زمینه روند شیوع جغرافیایی کرونا در کشور، اظهار کرد: ما در این زمینه فعال بودیم، ولی با اعلام محرمانه بودن این اطلاعات این پروژه متوقف شد. 
جعفرآبادی با تاکید بر اینکه این سازمان با استفاده از داده مکانی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز، افزود: به عنوان پایلوت این پروژه برای پایش ساخت و سازهای محمود آباد استان مازندران اجرایی شده است. 
وی همچنین گفت: علاوه بر آن ما به سازمان میراث فرهنگی اعلام کردیم که با فناوری‌ هایی که داریم، می توانیم در زمینه میزان تخریب آثار باستانی با این سازمان همکاری داشته باشیم. 
ارسال نظر