کد خبر: ۳۷۲۷۹
تعداد بازدید: ۷۵۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱

همگامی تجهیزات و قطعات ایران ‌ساخت صنعت دریایی با استانداردهای جهانی

تولید تجهیزات و قطعات مورد نیاز در صنعت دریایی یکی از پایه‌ های توسعه این صنعت در کشور است. اگر نتوانیم آنها را به صورت بومی در کشور تولید کنیم، در این صنعت حیاتی درجا خواهیم زد و رونق آن را به تاخیر انداخته‌ ایم زیرا صنعتی مهم است که کاربردهای زیادی در بخش نظامی و تجاری دارد.
به گزارش مارین نیوز، این صنعت رو به رشد برای توسعه خود، به زیرساخت ‌هایی نیاز دارد که تامین آنها از بازارهای جهانی با وجود تحریم ‌ها و قیمت‌ های بالا دشوار است به همین دلیل باید با کمک توان داخلی و ظرفیت ‌های بومی این نیازها را تامین کنیم.
براساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این هدف به یکی از اولویت ‌های ستاد توسعه فناوری‌ های فضایی و حمل ‌و نقل پیشرفته این معاونت بدل شده است و این ستاد با کمک شرکت ‌های دانش‌ بنیان در تلاش است تا از توانمندی متخصصان داخلی برای توسعه تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت دریایی استفاده کند.
این ستاد با حمایت از ناوگان دریایی کشور؛ اقدام به راه ‌اندازی شبکه قطعه‌ سازی کرده است. البته این شبکه حول محور تامین قطعات مورد نیاز صنعت حمل ‌و نقل ایجاد شده است اما قطعات تولیدی به گونه ‌ای است که امکان استفاده از آن ها در ناوگان ریلی و کشتیرانی وجود دارد.
پس از ساخت قطعات، موضوع استانداردسازی محصولات در اولویت قرار دارد. قرار است این محضولات با کمک دانش ‌بنیان ‌ها در سطح استانداردهای جهانی به تولید برسد تا امکان اخذ تاییده ‌های بین ‌المللی هم برای آنها فراهم باشد.


ارسال نظر