کد خبر: ۳۷۴۵۷
تعداد بازدید: ۹۴۸
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲

فروش قایق ایرانی به موزه کشورهای خلیج فارس با نرخ ۵۰۰ هزار تومان!

رئیس پایگاه میراث دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی خلیج فارس گفت: کشورهای خلیج فارس قایق های کوچک سنتی را با قیمت حدود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان می‌ خرند تا در موزه بگذارند آن وقت در ایران مصوب می کنیم که دانش لنج‌ سازی را از بین ببریم!
به گزراش مارین نیوز، رئیس پایگاه میراث دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی خلیج فارس با بیان اینکه از بوشهر تا جاسک را پیمایش کرده و شناورهایی که قدیمی بوده‌اند را شناسایی و چهار شناور کوچک را به بندر کنگ منتقل کردیم تا تعمیرات اساسی روی آنها انجام شود، اظهار داشت: خیلی از استادکاران این شناورها دیگر زنده نیستند؛ اما آخرین بازمانده هایشان را پیدا کردیم تا بتوانیم در مدرسه علوم و فنون دریانوردی به جوانان درس بدهند و این هنر منتقل شود.


ایوب زارعی گفت: شناوری از بستانه به نام عامله یا شناور دیگری به نام هوری آوردیم. اینها قایق‌های کوچکی هستند که بیشتر برای ماهیگیری ساحل استفاده می‌شوند و کشورهای جنوبی و خلیج فارس آنها را با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان از ایران خریداری کرده و در موزه‌های خودشان نگهداری می‌کنند. در این شناورها اصلاً میخ به کار نرفته و نوع ساخت آنها خاص است. ما شیوه ساخت این قایق‌ها را مستند کرده‌ایم تا دوباره آنها را وارد چرخه بهره برداری، کنیم.


شهردار بندر کنگ در استان هرمزگان گفت: در گذشته مصوبه‌ای وجود داشت که براساس آن ساخت لنج چوبی منع شد و کارگاه‌های فایبرگلاس ایجاد کردند. اما پس از لغو آن مصوبه، دیگر منعی برای ساخت لنج وجود نداشت اکنون لنج چوبی ساخته می‌شود. منتها کمتر حمایت شد. لنج داران هم کمتر به سمت ساخت چوبی رفتند. ضمن اینکه لنج داران سنتی هم هیچ وقت سمت گرفتن تسهیلات نمی‌رفتند. شاید چون بسترش فراهم نبوده و تسهیلات برای شناورهای فلزی بود نه سنتی. در حال حاضر یک لنج چوبی برای قطر در حال ساخت است. چون ساخت لنج در ایران برای آنها ارزان‌تر تمام می‌شود. بزرگترین لنج چوبی منطقه که بیش از ۱۵۰۰ تن ظرفیت داشت هم برای امارات ساخته و فرستاده شد.‌منبع: مهر
برچسب ها: مارین نیوز ، لنج سازی
ارسال نظر