کد خبر: ۳۷۴۷۳
تعداد بازدید: ۶۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۶

وارد شدن آسیب های جدی به حوزه دریایى و بندرى به دلیل تحریم ها

دبیر انجمن صنفی دریانوردان گفت: صنعت دریانوردی در چند سال اخیر آسیب های جدی را به دلیل تحریم تحمل کرده که علاوه بر آثار اقتصادی با آسیب های عمیق با اثرات بلند مدت مواجه شده است.
به گزارش مارین نیوز، دبیر انجمن صنفی دریانوردان درباره تاثیر احیای برجام بر عملکرد دریایی و بندری کشور، اظهار داشت: تحریم ها از یک فرآیند بسیار پیچیده و هوشمند برخوردار بود و سرمایه های فیزیکی، انسانی و صنایع پایه، فعالیت های اقتصادی و تجاری کشور را تحت تاثیر قرار داد.
سامان رضایی ادامه داد: محدودیت های ناشی از تحریم ها باعث شد تا در برخی موارد هرچند به صورت جزیره ای، صنایع داخلی فرصت داشته باشند تا از ظرفیت خود به شکل مطلوب تری استفاده کنند و به درصدی از خودکفایی داخلی برسند، اما متاسفانه این روند آنگونه که باید پایدار نبود و امیدواریم به محض رفع تحریم ها و احیای برجام، صنعت و تولید کشور با تامین نیازها به شکوفایى حداکثرى برسد.
دبیر انجمن صنفی دریانوردان با اشاره به اینکه در تحریم های قبل از سال ۲۰۱۸، هیچ یک از کشتی های ما تحریم نشده بود، عنوان کرد: در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۸۰ کشتی، ارگان، شخص و‌ نهاد از سوی وزارت خزانه داری آمریکا مشمول تحریم شدند.
شناسایی هدفمند معضلات تحمیلی ناشی از تحریم
رضایی با تاکید بر اینکه اگر کشور ما بخواهد از وضعیت نامطلوب اقتصادی گذر کند، نیازمند تعامل سازنده و ارتباط تجاری معقول و منطقی با تمامی کشورهای دنیا است، بیان کرد: صنعت دریانوردی در چند سال اخیر آسیب های جدی را به دلیل تحریم تحمل کرده است که علاوه بر آثار اقتصادی با آسیب های عمیق با اثرات بلندمدت مواجه شده است که از عوارض آن می توان به کاهش فعالیت های تجاری و عملیاتی ناوگان‌ملی و فرسودگی کشتی ها اشاره کرد.
وی ادامه داد: اولین توصیه به صنایع دریایی این است که در صورت ایجاد گشایش اقتصادى و رفع تحریم‌ها با شناسایی هدفمند معضلات تحمیلی ناشی از تحریم، مشکلات ساختاری و بهره مندی از توان داخلی، برنامه ریزی عملی و‌ منطقی برای دوره های زمانى کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تدوین کنند. 
کشتی های نو را وارد چرخه فعالیت ناوگان‌ملی کنیم
دبیر انجمن صنفی دریانوردان با اشاره به اینکه شرکت های کشتیرانی در مدت اخیر به دنبال رفع موانع مقطعی و روزمره بوده اند و برنامه بلندمدت و میان مدتی نداشته اند، اظهار داشت: ناوگان ملی ما قدیمی و فرسوده است و باید بتوانیم کشتی های نو را وارد چرخه فعالیت ناوگان‌ملی کنیم تا  امکان بازگشت به بازارهای بین المللی را داشته باشیم.
رضایی همچنین با اشاره به تهدیدات و حملات نظامی کشور های متخاصم به کشتی های تجاری ایرانی در دریای سرخ و فضای امنیتی و تنش زای موجود، گفت: با توجه به چنین شرایطی، ناوبری ایمن به عنوان یک‌حق اولیه برای دریانوردان در سال های اخیر نقض شده است و مجموعه های دریایی و شرکت های کشتیرانی در فضای کار نامتعارفی قرار گرفتند.
تعیین سهم برای شرکت های کشتیرانی خارجی
دبیر انجمن صنفی دریانوردان تصریح کرد: ماموریت و ‌ماهیت فعالیت شرکت کشتیرانی، حمل و ‌نقل ایمن و مطمئن کالا و انرژی از مسیر دریا است و ورود آنها در حوزه کشتی سازی و یا تجارت انرژی و‌ کالا، باعث انحراف از مسئولیت اصلى مى شود.
وی با اشاره به اینکه پس از احیاى برجام، بازگشت شرکت هاى کشتیرانى و خطوط دریایی خارجی به حوزه حمل و نقل دریایى ایران قطعی است، اظهار داشت: در چنین شرایطی، میزان آمادگی شرکت هاى کشتیرانی داخلی تعیین کننده سهم آنها از بازار خواهد بود.


ارسال نظر