کد خبر: ۳۷۵۷۳
تعداد بازدید: ۱۲۱۱
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷

تاکید رییس جمهور بر تقویت اقتصاد دریا و گردشگری

رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه اما سهم اقتصاد دریا در تولید ناخالص داخلی کشور ما بسیار کم است، گفت: کار در منطقه سواحل مکران باید در یک زمان معینی به نتیجه برسد تا بهره ‌گیری از این ثروت خدادادی و اقتصاد دریا، از فرصت ‌های ایجاد اشتغال و رونق تولید در این منطقه به نحو احسن بهره برده شود.
به گزارش مارین نیوز، آیت ‌الله سید ابراهیم رئیسی در جمع نمایندگان اقشار، علما و نخبگان چابهار اظهار کرد: سواحل مکران می‌تواند قطب رونق و ارتباطات تجاری و اقتصادی با دنیا باشد و افزایش تولید و اشتغال دو مسأله بسیار مهم کشور است.
آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر به سیستان و بلوچستان، شامگاه پنج‌شنبه در جمع نمایندگان اقشار، علما و نخبگان چابهار، مردم این منطقه را دین‌مدار، ولایت‌مدار و دارای فرهنگ و تمدن غنی خواند و با اشاره به موضوعات و مشکلات مطرح شده از سوی حاضران در این نشست، گفت: مسائل مطرح شده هم از سوی وزرا و هم در حوزه معاونت اجرایی ریاست جمهوری با حضور نمایندگانی از منطقه پیگیری خواهد شد و به شکل مفصل در شورای داری استان مورد بررسی می‌گیرد.
رئیس جمهور، افزود: بنا داریم هر آنچه در سفرهای استانی مطرح می‌شود، پیگیری شده و مردم از نتایج آن مطلع شوند. یکی از مسائلی که امروز برای ما بسیار ناراحت کننده بود، وضع کپرنشینان اطراف شهرستان بود که در جمع‌شان حضور یافتیم. باید سریعاً اقدامی صورت بگیرد و حداکثر تا پایان سال وضعیت به شکلی سامان یابد.
رئیسی در ادامه با بیان اینکه سواحل مکران دروازه ورودی ایران به بسیاری از کشورهای دنیاست، تصریح کرد: سواحل مکران بسیار جایگاه حساس و مهمی دارد. باید ساز و کار و مرکزیت فعالی برای عمران و آبادی این منطقه وجود داشته باشد که مسئولیت این موضوع را به عهده بگیرد.
رئیس دولت سیزدهم افزود: کار در این منطقه باید در یک زمان معینی به نتیجه برسد تا بهره‌گیری از این ثروت خدادادی و اقتصاد دریا، از فرصت‌های ایجاد اشتغال و رونق تولید در این منطقه به نحو احسن بهره برده شود.
وی با تاکید بر اهمیت تقویت اقتصاد دریا، اظهار داشت: بعضی از کشورهای اروپایی، 50 درصد تولید ناخالص ملی‌شان از اقتصاد دریاست، اما سهم اقتصاد دریا در تولید ناخالص داخلی کشور ما بسیار کم است.
رئیس جمهور در ادامه به موضوع درخواست تاسیس دانشگاه علوم پزشکی در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوع جزو مواردی است که در دستور کار پیگیری‌های سفر قرار خواهد گرفت.
آیت‌الله رئیسی از همه تلاش‌گران تامین امنیت منطقه از جمله نیروهای سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، ارتش و مرزبانان گرامی در نیروهای دریایی، زمینی و هوایی قدردانی و تصریح کرد: همه مردم منطقه در ایجاد امنیت این منطقه نقش‌آفرینی می‌کنند که صمیمانه از آنها سپاسگزاری می‌کنم. چابهار را به عنوان یک منطقه امن، برای سرمایه‌گذاری بسیار مناسب می‌دانیم و در جلسه شورای اداری استان درباره سرمایه‌گذاری ایرانیان عزیز داخل و خارج کشور در این منطقه مفصل بحث خواهیم کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه سواحل مکران یکی از بهترین ظرفیت‌ها برای سرمایه‌گذاری است، خاطرنشان کرد: یکی از اولین اقدامات در این زمینه معرفی دقیق و کامل ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه مکران است. نگاه دولت به مکران به عنوان منطقه‌ای است که می‌تواند نقش سازنده‌ای در حوزه افزایش تولید و اشتغال به عنوان ۲ مسأله بسیار مهم کشور داشته باشد و سرمایه‌گذاری در مکران آینده بسیار روشن و خوبی دارد.


ارسال نظر