کد خبر: ۳۸۰۵۴
تعداد بازدید: ۲۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵

بومی سازی سیستم‌ های نجات دریایی توسط یک شرکت دانش بنیان

یک شرکت دانش بنیان اولین طراح و تولید کننده تجهیزات نجات و سیستم ‌های تعلیق و جلیغه‌ های نجات بادی نظامی و غیر نظامی در ایران است که در زمینه نجات دریایی و هوایی فعالیت می ‌کند.
به گزارش مارین نیوز، با توجه به افزایش و گسترش تعداد شرکت‌ های دانش بنیان فعال در حوزه نیروی دریایی شرکت‌ های دانش بنیان و نخبگان در بخش‌ های مختلفی با نیروی دریایی ارتش همکاری دارند.
نیروی دریایی یک نیروی تجهیزات محور است و انبوهی از تجهیزات و سامانه‌ های شناوری، پروازی و زیر سطحی در نیروی دریایی ارتش وجود دارد و همه نوع دانش و فناوری در آن به کار گرفته شده است.
در گذشته این فناوری‌ های تجهیزاتی و دانشی از کشور‌های دیگر وارد می‌شد، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه بعد از جنگ تحمیلی، دوران سازندگی، تحول و قطعه‌سازی در این نیرو با تشکیل دانشگاه نیروی دریایی ارتش با سرعت بیشتری انجام شد. تکنولوژی طراحی و تولید جلیغه نجات، تعلیق سولوشن و نجات بادی در کشور به همت یک شرکت دانش بنیان انجام شده و در حال حاضر جلیقه‌های نجات بادی نظامی و غیر نظامی در مناطق ساحلی شمال و جنوب ایران مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه با آرش رحمانی مدیر عامل شرکت دانش بنیان تجهیزات دریایی آرش شاتین به گفتگو پرداختیم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تجهیزات دریایی گفت: شرکت ما اولین طراح و تولید کننده تجهیزات نجات وسیستم‌های تعلیق و جلیقه‌های نجات بادی نظامی و غیر نظامی در ایران است که در زمینه نجات دریایی و هوایی از استفاده می‌شود. ما فعالیت خود را از سال ۷۵ آغاز کردیم و از سال ۱۳۹۲ تبدیل به شرکت دانش بنیان شدیم.


التزام و جود سیستم نجات در حمل ونقل دریایی
آرش رحمانی گفت: کشور ما دو ساحل بزرگ و یک ساحل بین المللی دارد که کشتی‌ها در آن رفت و آمد دارند و طبق کنوانسیون حمل ونقل دریایی، برای تمام شناور‌ها و حتی پرنده‌هایی که بالای سطح دریا حرکت می‌کنند باید سیستم نجات وجود داشته باشد. وی ادامه داد سیستم‌های نجات به دو دسته تقسیم میشوند یک نجات فردی است و دیگری که برای نجات گروهی استفاده می‌شود. این جلیغه‌های نجات برای نجات گردشگران و توریست‌ها وحتی ناجیان غریق کاربرد دارد به طوریکه به ناجی غریق این اجازه را می‌دهد که تعداد افراد زیادی را در یک لحظه نجات دهد.
تکنولوژی ساخت جلیغه نجات ما را متمایز کرد
آرش رحمانی از تمایز این جلیغه‌های نجات با مدل‌های مشابه گفت: وزن کم و ابعاد کوچک محصولات ما (جلیغه‌های نجات و بادی) مزیت ویژه‌ای است که آن را متفاوت و متمایز کرده،زیرا می‌توانند در کشتی‌ها و هواپیما‌ها برای تعدا مسافران زیاد این جلیغه‌ها در نظر بگیرند، قبل تر این شرایط با وجود جلیقه فومی به دلیل حجم زیاد و سنگین بودن امکان پذیر نبود از سوی دیگر این جلیغه‌ها از نظر کیفیت با نمونه خارجی کاملا برابری میکند.
خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات 
وی در ادامه گفت: محصولات این شرکت دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است که این اتفاق در استفاده از نمونه خارجی ممکن نیست و محصول به محض آسیب دیدن از دست می رفت و ضرر و زیان مالی به مصرف کننده وارد می کرد. ما با بدست آوردن تکنولوژی به سمت طراحی محصولات رفتیم و توانستیم ۵۰ محصول تولید کنیم که ۹ محصول ثبت اختراع شده است.
محصول دانش بنیانی که کشتی‌های در حال غرق را نجات می‌دهد
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در زمینه تجهیزات دریایی ادامه داد: نجات کشتی‌های در حال غرق و بازآوری محصولات غرق شده برای اولین بار توسط شرکت ما ممکن شده است. 
تولید سبد اطفای حریق بالگرد بهتر از نمونه‌های خارجی
عباس رحمانی؛ مدیرعامل شرکت دانش بنیان آرش شاتین به محصول دیگر این شرکت اشاره کرد و گفت: سبد اطفای حریق بالگرد به عنوان محصول دیگر تولیدی این شرکت دانش‌بنیان است که هنگام آتش‌سوزی بالگرد‌های سنگین، مقادیر بسیار بالای آب تا حجم ۱۰ تن را حمل و در محل آتش سوزی تخلیه می‌کنند.
وی با بیان این‌که سبد‌های حمل این میزان آب اکنون با طراحی جدیدی در کشور ساخته شده است، گفت: سابقاً این محصول از کشور روسیه خریداری می‌شد، اما اکنون نمونه جدید و دارای طراحی منحصر به فرد این سبد‌ها در داخل کشور ساخته شده است.
رحمانی استفاده آسان و کیفیتی بالاتر از نمونه خارجی در کنار صرف هزینه پایین را از ویژگی‌های این محصول دانش‌بنیان می‌داند و اظهار می‌کند: این محصول با یک طراحی و ساختار بهتر از نمونه خارجی به تولید رسیده که قابلیت‌های منحصر به‌فردی به آن بخشیده است؛ از جمله این‌که دارای عملکرد ساده‌تری نسبت به نمونه خارجی بوده و در بالگردهای سبک نیز قابل استفاده است.
ارسال نظر