کد خبر: ۳۸۰۶۸
تعداد بازدید: ۳۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳

بهره‌ برداری از بندرگاه چند منظوره بندر خمیر / لایروبی اسکله قدیم بندر خمیر

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از بهره برداری بندرگاه چند منظور خمیر در ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: از آنجایی که بهره‌برداری اصلی این بندرگاه مردم شهرستان خمیر هستند درخواست مطرح شده مبنی بر امکام پهلو‌دهی لنج های تجاری تا ظرفیت 400 تن با تغییر در طراحی ساختار اسکله های شناور این بندر محقق می‌شود.
به ‌گزارش مارین نیوز، حسین عباس‌نژاد با اشاره به نقش بنادر کوچک در توسعه اقتصاد دریامحور و اشتغالزایی پایدار اظهارداشت: در راستای تسهیل تجارت، صادرات و واردات و رونق بخشی به اشتغال مردم بومی که معیشتشان با دریا گره خرده است  احداث بندرگاه خمیر به عنوان یک طرح مهم و راهبردی مورد توجه سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفت.


وی افزود: این طرح راهبری که نقش موثری در راندمان اقتصادی منطقه داراست از دولت نهم و در برهه زمانی که مدیرعامل فعلی سازمان بنادر مسئولیت مدیر کلی بنادر هرمزگان را عهده دار بود آغاز و پس از مدتی که از آغاز عملیات اجرایی آن می گذشت به انحاء مختلف دچار وقفه شد. 
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان توضیح داد: خوشبختانه در دوره جدید تصدی وی به عنوان مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی پیگیری مشکلات از سوی این اداره کل استانداری ونمایندگان مردم درمجلس  این طرح دوباره سرعت گرفته و دهه فجر امسال مورد بهره‌برداری و استفاده تجار، صادرکنندگان و دریانوردان قرار می‌گیرد.
وی در خصوص مشخصات فیزیکی این طرح بیان کرد: این بندرگاه دارای چهار پست اسکله به صورت شمع، عرشه و مسیر دسترسی به طول ۷۴۴ متر از ساحل تا اسکله‌ها است که در مرحله نخست این طرح، مسیر دسترسی دریایی شامل دایک سنگی به طول 617 متر اجرا و در مرحله دوم این طرح نیز اجرای لایه‌های روسازی دیواره (دایک) دسترسی، احداث پل دسترسی به صورت شمع و عرشه از انتهای دایک تا محل اسکله، احداث اسکله به همراه تهیه و نصب تاسیسات برقی و مکانیکی به انجام رسیده است.
امکان پهلودهی لنج‌های تجاری تا ظرفیت 400 تن بنا به درخواست مردم بعنوان بهره‌برداران اصلی 
 عباس‌نژاد با بیان اینکه شناور طرح شامل بارج تا ظرفیت پنج هزار تن پیش بینی شده است، اظهارداشت:  از آنجایی که بهره بردار اصلی این بندرگاه مردم هستند بنا بر درخواست‌های مکرر تجار و بازرگانان مبنی بر امکان پهلودهی لنج های تجاری تا ظرفیت 400 تن توسط سازمان بنادر و دریا نوردی با احترام به مطالبه عموم مردم  با تغییر در طراحی ساختار اسکله‌های شناور فراهم  می‌کند.
این مقام مسئول با تاکید بر انجام آزمون‌های زیست محیطی دوران ساخت با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست استان صورت گرفته، تصریح کرد: تمامی فرآیندهای مربوطه در این طرح به انجام رسیده و جهت صدور مجوز زیست محیطی در اختیار این سازمان قرار گرفته است.
لایروبی اسکله قدیم بندر خمیر در دستورکار سازمان بنادر 
مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از دیگر اقدامات سازمان بنادر در شهرستان بندر خمیر به لایروبی اسکه قدیم این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: به دنبال کاهش چشمگیر عمق اسکله گمرک بندر خمیر که در گذشته نقش مهمی در تجارت دریایی منطقه داشته، این سازمان لایروبی اسکله را مورد توجه قرار داده است.
عباس نژاد ادامه داد: در این راستا پیمانکار اجرایی انتخاب و با ابلاغ موضوع عملیات، منتظر صدور مجوز سازمان محیط زیست برای محل تخلیه لایه‌های برداشتی هستیم.
وی تغییرات اقلیمی منجر به رسوب لای ناشی از سیلاب‌های سهمگین از یک سو و نیز عدم رعایت حریم لازم از سازه‌های موثر بر رسوب‌گذاری مجاور از سوی دیگر را دلایل کاهش عمق اسکله قدیمی عنوان کرد.
به گفته مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان؛ انجام لایروبی اسکله قدیم بندر خمیر این امکان را جهت پهلو‌دهی ایمن تعداد زیادی از شناورها سنتی به خصوص در شرایط نامساعد جویی فراهم می کند.
عباس نژاد خاطر نشان کرد: با مشارکت دیگر ارگانها جهت تسریع در روند احداث جاده دسترسی، بهره‌برداری از بندر چندمنظوره خمیر که در دهه فجر امسال صورت می‌گیرد، فصل جدیدی از رونق تجارت دریایی در منطقه آغاز و شاهد تنوع بیشتر فعالیت‌ها و افزایش حجم تردد و نیز رونق معیشت ساحل نشینانی که از دریا این خوان گسترده الهی ارتزاق می کنند، خواهد شد


ارسال نظر