کد خبر: ۳۸۴۹۰
تعداد بازدید: ۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵

ضرورت رعایت ضوابط ساخت داخل در خرید کشتی

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران با ارسال نامه ای به رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی درخواست نمود جلسه مشترکی به منظور ارائه توضیحات لازم در ارتباط با توان و تجربیات ساخت داخل انواع کشتی ها برگزار شود.
به گزارش مارین نیوز از روابط عمومی انجمن مهندسی دریایی ایران، رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران نامه ای به دکتر مهدی غضنفری ریاست هیأت عامل صندوق توسعه ملی با موضوع "ضرورت رعایت ضوابط ساخت داخل در تأمین مالی خرید کشتی" ارسال نمود. رونوشت این نامه به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شده است. متن این نامه بدین شرح است:
جناب آقای دکتر مهدی غضنفری
ریاست محترم هیأت عامل صندوق توسعه ملی
موضوع: ضرورت رعایت ضوابط ساخت داخل در تأمین مالی خرید کشتی
با سلام و احترام؛
به استحضار می رساند، انجمن مهندسی دریایی ایران با سه دهه فعالیت تصمیم سازی در حوزه صنایع دریایی ضمن استقبال از ورود صندوق توسعه ملی به موضوع توسعه حمل و نقل دریایی کشور درخواست دارد، کلیه اقدامات مرتبط با خرید کشتی از خارج کشور با لحاظ نمودن الزامات برنامه نوسازی ناوگان دریایی کشور با تأکید بر ساخت داخل و حمایت از کالای ایرانی و با هماهنگی با صندوق حمایت از توسعه صنایع دریایی به عنوان محور اصلی مصوبات دهمین جلسه شورای عالی صنایع دریایی کشور صورت گیرد. 
به استحضار می رساند، صنایع کشتی سازی و تجهیزات وابسته علیرغم تأثیر قابل ملاحظه در توسعه اهداف زیربنائی دولت نظیر افزایش اشتغال در مناطق محروم ساحلی، توسعه عمق ساخت داخل و توان صادراتی و همچنین یکی از الزامات بلامنازع اقتدار دریایی کشور، به دلیل ارجاع بی رویه سفارشات ساخت کشتی به خارج از کشور طی دهه های گذشته از توسعه یافتگی کمتری نسبت با سایر صنایع کشور برخوردار گردیده اند. اهمیت توسعه صنایع کشتی سازی در نزد دولتها تا حدی است که در نمونه کشورهایی نظیر چین، منجر به کاهش عمر ناوگان حمل و نقل دریایی در راستای تأمین بازار شرکتهای کشتی سازی داخلی این کشور گردیده است. شایان ذکر است، صنایع کشتی سازی در کنار صنایع حمل و نقل دریایی همواره در رأس تحریم های ناعادلانه بر علیه کشور قرار داشته اند.
انجمن مهندسی دریایی ایران اطمینان دارد در چارچوب برنامه جامع، در برگیرنده اجزای اصلی نظیر بازار دراز مدت، تأمین مالی، قوانین، آموزش، قراردادها، نظارت و با استفاده از اهرم خرید به منظور جلب مشارکت شرکت های معتبر کشتی سازی خارجی، امکان توسعه همزمان صنایع کشتی سازی و صنایع حمل و نقل دریایی کشور فراهم است.
خواهشمند است، مقرر فرمائید هماهنگی های لازم جهت برگزاری جلسه مشترک به منظور ارائه توضیحات لازم در ارتباط با توان و تجربیات ساخت داخل انواع کشتی ها در طیف وسیعی از کشتی های ساحلی و اقیانوس پیما در شرکت های کشتی سازی کشور صورت گیرد.
مهدی عجمی
رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی

ارسال نظر