کد خبر: ۳۸۶۸۰
تعداد بازدید: ۴۱۳۱
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۴

ساخت همزمان شش فروند شناور یدک کش آتش خوار ASD / تعمیر شناور پیشرفته

مدیرکل صنایع حمل و نقل ریلی و دریایی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۶ فروند شناور آتش خوار یدک کش به صورت همزمان و برای نخستین بار در کشور به همت متخصصان داخلی در هرمزگان درحال ساخت است.
به گزارش مارین نیوز، روح اله ارجمندی مدیرکل صنایع حمل و نقل ریلی و دریایی وزارت صمت در بازدید از صنایع کشتی سازی هرمزگان در بندرعباس از ساخت شش فروند شناور های تک و وپیشرفته از نوع یدک کش آتش خوار ASD  خبر داد و گفت: چهار فروند از آنها با قدرت ۴ هزار و ۴۰۰ اسب بخار و دو فروند دیگر با قدرت ۶ هزار اسب بخار است.
ارجمندی افزود: این شناور‌ها به طول ۳۳ متر و عرض ۱۲ متر و در نوع طراحی و ساخت بدنه، خطوط انحناء، سیستم رانش بدون سکان  و گردش پروانه ۳۶۰ درجه را دارد.
وی گفت: با ساخت این شناور‌ها در داخل کشور علاوه بر ورود به جمع اندک کشورهای سازنده دنیا، وابستگی ما به کشور‌های دیگر از بین می‌رود.
مدیرکل صنایع حمل و نقل ریلی و دریایی وزارت صمت افزود: با ساخت شناور‌های آتش خوار یدکش پشتیبانی از حوزه استخراج و صادرات نفت، افزایش ایمنی در صنایع فراساحل و رفع نیاز سازمان بنادر و دریانوردی ایجاد  می‌شود.
ارجمندی افزود: این شناور‌ها اوایل سال آینده به آب انداخته می‌شود و با مدل ماژول سازی توسط همکاری راهبردی چند سازنده ساخته شده و همینک ظرفیت ساخت ۱۵ تا۲۰ فروند در سال را دارا هستیم. عمق داخلی سازی شناورها بالای ۵۰ درصد است.


وی در ادامه گفت: در یکی از کارخانه‌های کشتی سازی در غرب هرمزگان (پرشیا هرمز) برای نخستین بار شناور تانکر نفت بر و شیمیایی بر تعمیر می‌ شود.
مدیرکل صنایع حمل و نقل ریلی و دریایی وزارت صمت افزود: این شناور در سال ۲۰۱۸ ساخته شده و در نوع خود های تک هستش و چند فروند از این تیپ به ناوگان دریایی کشور اضافه شد.
ارجمندی گفت: قبل از این ، این نوع تعمیرات برای شناورهای پیشرفته  در خارج از کشور انجام می‌شد ولی همینک با کمک متخصصان داخلی و  به کارگیری مدیران جوان و با دانش در راس و هدایت این یارد تعمییراتی باعث نوآوری و ما میتوانیم شده است که با پیاده سازی مدیریت نوین در حوزه صنایع دریایی از خروج ارز به خارج از کشور جلوگیری شده است.
وی گفت: هم اکنون چند فروند دیگر از این نوع شناور در نوبت این کارخانه کشتی سازی غرب هرمزگان برای  تعمیر هستند.
ارجمندی اظهار داشتن با ورود چنین مدیرانی به صنایع دریایی، آینده ای روشن و تحول در صنایع دریایی و افزایش سهم صنایع دریایی در تولید ناخالص که مدنظر مقام معظم رهبری رقم خواهد خورد.
ارسال نظر