کد خبر: ۳۸۷۲۵
تعداد بازدید: ۳۸۴۲
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۹

حرمت صاحبخانه در توسعه دریامحور حفظ شود

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تلاش مسوولان برای تحقق توسعه‌ دریامحور تاکید کرد: انسان به عنوان مستاجر باید حرمت گیاهان و جانوران دریایی که صاحبخانه محسوب می ‌شوند را حفظ کند.
به گزارش مارین نیوز، دریاها به‌ویژه دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها مواهب الهی و ذخایر و منابع سرشاری برای زمینه‌سازی رشد علم و فناوری، افزایش کار و ثروت، تأمین نیازهای حیاتی و تولید اقتدار و بستر مناسبی برای تمدن‌سازی هستند. با توجه به تاکید رهبر انقلاب بر لزوم توسعه دریامحور و ابلاغ سیاست‌های کلی آن،‌ سازمان حفاظت محیط زیست نیز تلاش کرده است به عنوان یک نهاد حاکمیتی در این زمینه نقش‌آفرین باشد.
علی سلاجقه ضمن اشاره به شرایط اقلیمی کشور اظهارکرد: کاهش منابع آب ناچار هستیم از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم. دولت سیزدهم اولویت اول کار خود تامین آب شرب تعیین کرد و اولویت دوم را حقآبه محیط زیست قرار داد این در حالیست که پیش از این حقابه صنعت و کشاورزی بر محیط زیست اولویت داشت.
وی در  گفت و گو با ایسنا  ضمن تاکید بر لزوم مدیریت درست  منابع آبی گفت: زمانی این بحث مطرح بود که چرا صنایع آب‌بر در مرکز ایران با این شرایط آبی مستقر شده‌اند و به سواحل جنوبی کشور انتقال داده نمی‌شوند؟ الان خوشبختانه گام‌های اساسی برداشته است و بر اساس دستور رهبر انقلاب منطقه مکران باید آباد شود و صنایع باید در آن استقرار پیدا کنند بنابرای مجموعه‌ای با حجم بالایی از صنعت از پتروپالایشگاه گرفته تا سایر صنایع  در این مکان احداث و بارگذاری جمعیت در این منطقه انجام شده است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر پایش زیست‌محیطی اقدامات در حال انجام در مکران اظهارکرد: یکی از معاونان خود را به طور ویژه قرار داده‌ام تا این فرایند را به‌طور کامل رصد کند.هم صدور مجوزها طولانی نشود و هم دنبال راهکارها برای حل مسایل باشیم.
وی با اشاره به احداث آب‌شیرین‌کن‌ها در این منطقه گفت: پساب تولید شده ناشی از فعالیت آب‌شیرین‌کن‌ها آلودگی زیادی دارد بنابراین در هر مکانی که قرار است آب‌شیرین‌کن‌ها نصب و وارد مدار شوند، باید  ضوابط استقرار را رعایت کنند تا موفق به دریافت مجوز سازمان محیط زیست شوند.
سلاجقه خاطرنشان کرد: پیش از این ضوابط استقرار صنایع و معادن تدوین شده بود، ولی برای خدمات چنین ضوابطی نداشتیم. خوشبختانه در دولت سیزدهم ضوابط استقرار بخش خدمات هم طراحی شده است.
وی با اشاره به عزم ایران برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های دریا گفت: کشورهای همسایه به‌ویژه در خلیج فارس به اندازه کافی از ظرفیت دریا استفاده می‌کنند. با توجه به تاکید رهبر انقلاب بر توسعه دریامحور، استفاده ایران از دریا هم در شمال و هم جنوب کشور در حال توسعه است. سازمان حفاظت محیط زیست نیز تمام دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه را طراحی شده است وابلاغ می‌شود تا هم زیستگاه‌های حساس حفظ شوند و هم به‌نحو مطلوب توسعه دریامحور محقق شود.
سلاجقه در پایان اظهار کرد: در شورای عالی صنایع دریایی کشور که به ریاست رییس جمهوری تشکیل می‌شود، با توجه به حساسیت‌هایی که آیت الله رییسی دارند، اعلام کردیم که صاحبخانه‌های دریا انواع جانوران و گیاهان این اکوسیستم هستند و مستاجران آن انسان و اقدامات اوست بنابراین حتما باید حرمت ‌صاحبخانه را حفظ کنند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
فرهاد میریانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
0
0
بسیار عالی
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
0
0
سلام
صاحب‌خانه اصلی انسان‌ها هستند و دریا و ما فیها برای او خلق شده اند لذا انسان باید به درستی از این مواهب بهره ببرد و حرمت خودش را نگه دارد...
ارسال نظر