کد خبر: ۳۶۷۶۸
تعداد بازدید: ۱۴۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹

مکان ‌یاب‌ های رادیویی دریایی ایران‌ ساخت

طراحی و ساخت سامانه های مکان یاب رادیویی یکی از نیازهای اصلی در حوزه صنایع دریایی است که بیشتر این سامانه ها تاکنون از دیگر کشورها تامین می شد؛ اما چند سالی است که جوانان ایرانی همت کردند و به عرصه طراحی این محصولات کاربردی قدم گذاشتند.
به گزارش مارین نیوز، تلاش این شرکت ‌ها در چند سال اخیر، به توسعه فناوری های مدرن در کشور کمک موثری کرده است. فناوری هایی که مسیری طولانی را تا بویم شدن طی کرده اند. البته هنوز هم در ابتدای راه هستند و شرکت‌های دانش ‌بنیان راهی دور اما ایمن و مطمئن دارند.
یکی از شرکت های دانش بنیان، این روزها به کمک تخصص نیروی انسانی خود روزنه امیدی به روی صنعت دریایی کشور در بخش مخابرات و ناوبری باز کرده است و وارد عرصه طراحی یکی از سامانه های کاربردی در این صنعت شده است. 
به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان "رساپرداز آینده" در حال حاضر محصولاتی در قالب پروژه / محصول به مجموعه‌ های کاربر ارایه می ‌کند که از یک روش مبتنی بر اختلاف زمان دریافت سیگنال (یا TDOA) در سایت‌ های دور از هم بهره برده و اقدام به مکان ‌یابی اهداف مورد نظر می‌ کند. در این راستا تاکنون سامانه‌ های مختلف مکان ‌یاب رادیویی طراحی و ساخته شده ‌اند و در اختیار کاربران در حوزه دفاعی قرار گرفته‌ اند. 
اسماعیل وحدتی درباره ضرورت تولید و طراحی محصولات این شرکت، گفت: شرکت رساپرداز آینده تنها شرکت در ایران است که سامانه ‌ای بر اساس روش مکان ‌یابی زمانی یا Multi-lateration ارایه کرده است. این دست ‌آورد حاصل تلاش این شرکت از سال 1384 تاکنون است و تنها شرکتی در ایران است که سامانه‌ مکان‌ یاب تلفیقی یا Hybrid ارایه می ‌کند. 
به گفته این فعال دانش بنیان، با دست‌ یابی به محصول با قابلیت‌ های افزوده شده علاوه بر کاربران فعلی در حوزه دفاعی، امکان ارایه آن به کاربران دیگر در حوزه های تجاری نیز میسر خواهد شد. 
وحدتی با بیان اینکه غیر متحرک یا به اصطلاح پسیو بودن سامانه‌ های ساخت شرکت و دقت بالای آن در مکان‌ یابی از قابلیت های این سامانه ‌های ساخت داخل محسوب می ‌شود. بر اساس انتظارات کاربران این سامانه قابلیت‌ های جدیدی دارد که کاربری آن را آسانتر کرده و مزیت‌ های تاکتیکی ایجاد می ‌کند، ادامه می‌ دهد: افزودن نوع پردازش جدید در سخت‌ افزار و نرم ‌افزار بر پایه زاویه (علاوه بر روش زمانی موجود)، مد تلفیقی و ماجول کالیبراسیون و سنکرون‌ سازی با سیگنال‌ های GNSS از جمله مهم ترین ویژگی های محصول طراحی شده شرکت است.
مدیرعامل رساپرداز آینده از ظرفیت این محصول برای ورود به بازارهای بین‌ المللی می‌ گوید و در ادامه بیان می ‌کند: اگر چه در قدم اول تغییرات و بهبودهای حاصل شده روی سامانه‌ های فعلی انجام می ‌گیرد و کاربران آن مجموعه‌ های دفاعی هستند ولی با توجه به نیاز بازار در کاربردهای دیگر و بررسی‌ های صورت گرفته، در آینده‌ نزدیک صنایع دیگر (از جمله در کاربردهای مخابراتی) مشتریان بالقوه‌ سامانه‌ های مکان ‌یاب و مانیتورینگ پسیو خواهند بود. 
پیشگیری از واردات با تولید محصولات بومی
این فعال فناور، درباره ارزآوری محصولات و خدمات، شرکت می‌ گوید: یکی از نگاه ‌های اصلی در توسعه‌ سامانه ‌های مکان ‌یاب رادیویی در شرکت رساپرداز آینده، ورود به بازارهای غیر نظامی است. در گام نخست با ارائه‌ سامانه‌ های قدرتمند و با کاربری آسان، جلوی واردات محصولات مشابه گرفته می‌ شود و در قدم بعدی، تامین نیازهای مصرف ‌کنندگان خارجی مد نظر است.
این فعال دانش بنیان با بیان اینکه این گسترش در زمینه کاربردهای مخابراتی سامانه ‌های مکان ‌یاب که با مفاهیمی از قبیل مانیتورینگ فضای فرکانس نیز عجین است نیاز بازار است، ادامه می ‌دهد: توسعه صنایع دانش‌ محور و درونزای شرکت ما دو ویژگی مهم دارد. یکی اینکه جلوی ورود محصولات مشابه را می‌ گیرد و باعث جلوگیری از خروج ارز می ‌شود و دوم اینکه بخشی از نیروهای متخصص و نخبه را در داخل کشور به کار گرفته و از توانمندی ‌‌های آنها در توسعه و سازندگی کشور استفاده می‌ کند. همچنین با تولید و ارائه‌ سامانه ‌های یاد شده، امکان صادرات آن و ارزآوری هم فراهم می شود.
تولید محصول ایرانی با نصف قیمت محصولات مشابه خارجی
وحدتی، با اشاره به قیمت محصول تولیدی در داخل ایران، بیان می ‌کند: قیمت محصول تولید شده در داخل کمتر از 50 درصد نمونه خارجی است. ضمن اینکه هزینه‌ های مربوط به پشتیبانی و خدمات مشاوره، نصب، راه‌ اندازی و راهبری در مقایسه با شرکت‌ های خارجی ناچیز است. از این رو به نظر می ‌رسد تکیه بر این موضوعات در کنار توجه به تولید داخل در وزارت ICT می ‌تواند کارساز باشد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در پاسخ به این پرسش که آیا در تولید محصولات خود استانداردهای ملی و جهانی را رعایت می کنید یا خیر، گفت: در تولید محصولات این شرکت، استانداردهای جهانی سیستم‌ های دفاعی لحاظ شده که فراتر از سیستم ‌های صنعتی و تجاری است. 
این فعال فناور، با اشاره به کمک‌ های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تولید محصول خود، می ‌گوید: شرکت رساپرداز آینده در چند مورد از کمک ‌های معاونت علمی و فناوری بهره برده است. از جمله آن می توان به دریافت وام توسعه محصول و دو مورد کمک در دریافت ضمانت ‌نامه برای انجام پروژه اشاره کرد.

ارسال نظر