کد خبر: ۳۷۶۵۲
تعداد بازدید: ۷۷۷
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰

لزوم اتخاذ اقدامات عملیاتی در راستای اسناد توسعه گردشگری دریایی

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: باید در روند توسعه گردشگری دریایی کشور، همزمان که اسناد بالادستی مورد نیاز در حال تدوین است، اقدامات عملیاتی با رویکرد افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی صورت پذیرد.
به گزارش مارین نیوز، علی‌اصغر شالبافیان، با ارتباط وبیناری از حاشیه نشست فعالان گردشگری ایران و عراق که در شهر مشهد مقدس برگزار شد، در نشست میز تخصصی توسعه گردشگری دریایی در محل معاونت گردشگری حضور مجازی یافت و گفت: در فرآیند توسعه گردشگری دریایی اگر زمان زیادی را صرف سند‌نویسی و تقویت اسناد بالادستی کنیم، از پشتیبانی و حمایت فعالیت بخش خصوصی جا می‌مانیم.


او با بیان اینکه اگرچه دارا بودن نقشه راه فعالیت در قالب سند همکاری توسعه گردشگری الزامی است، افزود: در ساختار پیچیده اداری نباید به یک‌باره در جستجوی راه‌حل مورد نظر بود، بلکه نیاز است همزمان که اقدامات زیربنایی اداری لازم پیش می‌رود، اقدامات اجرایی نیز با هدف ایجاد پویایی در حوزه گردشگری دریایی به جریان بیفتد.
شالبافیان با اشاره به اینکه طبق اخذ نظرات و بررسی شرایط فعالیت بخش خصوصی در زمینه گردشگری دریایی، علت کاهش انگیزه فعالان این حوزه در بخش سرمایه‌گذاری و حمایت از پروژه‌های مربوطه در حال بررسی است، یادآور شد: در تعامل با بخش خصوصی گردشگری دریایی و پیشبرد اقدامات اجرایی هر چند کوچک و موردی، انگیزه فعالیت در این زمینه را افزایش خواهیم داد.
معاون گردشگری همچنین به اهمیت موضوع گردشگری دریایی اشاره کرد و یادآور شد: علاوه بر اینکه یکی از اولویت‌های وزیر محترم در زمینه توسعه گردشگری کشور، رونق و شکوفایی گردشگری دریایی به شمار می‌آید، در سند تحول دولت نیز در دو بخش به موضوع تحول دریا‌محور و تحول گردشگری دریایی اشاره شده است.
شالبافیان با بیان اینکه آنچه که گردشگری دریایی بیش از هر چیز بدان نیاز دارد، تعامل و هماهنگی در سطوح مختلف است، یادآور شد: در حال حاضر هماهنگی در سه سطح ملی، با دستگاه‌های مختلف و همچنین در ردیف بخش‌های غیردولتی و آن دسته از افرادی که در این حوزه نقش‌آفرین هستند، وجود دارد.
او در ادامه به یکی دیگر از نیازهای ضروری این بخش اشاره کرد و افزود: ما به یک نقشه راه و احصای محورهای اصلی همکاری در راستای برنامه محور شدن بخش گردشگری دریایی نیاز داریم که این مهم در همکاری مستمر دو بخش خصوصی و دولتی محقق خواهد شد.
معاون گردشگری در پایان با اشاره به سفر اخیر وزیر محترم میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استان هرمزگان و اهمیت موضوع رونق گردشگری دریایی در کشور بیان کرد: هم در استان‌های شمالی و هم در استان‌های جنوبی تاکید و برنامه جدی برای توسعه گردشگری داریم و در این مسیر نیاز به نقشه راه و محورهای همکاری با سایر سازمان‌ها و بخش‌های خصوصی وجود دارد.
همچنین در این جلسه هر یک از نمایندگان نهادهای فرابخشی، فعالان گردشگری و سرمایه‌گذاران این حوزه با تشریح موقعیت‌ها، چالش‌ها، تهدیدها و فرصت‌های موجود به بیان برنامه‌های سازمانی مرتبط با توسعه گردشگری دریایی پرداختند. ارسال نظر