کد خبر: ۳۸۲۵۸
تعداد بازدید: ۳۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱

آغاز پروژه انجام مطالعات خطوط لوله نفتی کریدورهای B,V بندر خلیج فارس

مدیر پروژه مهندسين مشاور هندسه‌ پارس گفت: پروژه «انجام مطالعات خطوط لوله نفتی کریدور های B,V بندر خلیج فارس» آغاز شد.
به گزارش مارین نیوز، سیاوشی مدیر پروژه مهندسين مشاور هندسه‌ پارس اظهار داشت: همزمان با بهره برداری از پالایشگاه بزرگ ستاره خلیج فارس در سال 1397، سازمان بنادر و دریانوردی تصمیم گرفت سه پست اسکله نفتی جدید 100 هزار تنی را در بندر شهیدرجایی احداث نماید تا علاوه بر اسکله های نفتی موجود بتواند در انتقال فرآورده های نفتی منطقه سهیم باشد.

شکل 1- موقعیت اسکله های نفتی بندر شهید رجایی و پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس
سیاوشی افزود: در حال حاضر شرکت پخش فرآورده های نفتی از طریق اسکله های نفتی موجود 1 و 2 بندر شهید رجایی فرآورده هایی مثل نفت کوره، گازوئیل، بنزین، نفتا، نفت سفید و … را منتقل می نماید. (شکل 2)

شکل 2- اسکله های نفتی موجود بندر شهیدرجایی
وی در ادامه گفت: در مطالعات حاضر، مهندسین مشاور هندسه پارس خدمات مهندسی در بخش‏های طراحی مفهومی، مطالعات پایه و تفصیلی را انجام می دهد. این خدمات در محدوده کریدورهای B ، V و F در محدوده بندر خلیج فارس و بندر شهید رجایی برای خطوط لوله نفتی که قرار است از سرمایه گذاران و ذینفعان بزرگ مانند پالایشگاه ستاره خلیج فارس، انبار نفت شهید رجایی و سایت 25 هکتاری توسعه انرژی کرانه به اسکله‏ های نفتی بندر شهید رجایی متصل شوند، انجام می گردد. مطالعات حاضر با در نظر گرفتن و پیروی از طرح مصوب جامع بندر خلیج فارس و بندر شهید رجایی و با توجه به استانداردهای مورد تایید واحد مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، استانداردهای بین المللی و استانداردهای مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، در مدت زمان 10 ماه انجام خواهد شد.

شکل 3- محدوده انجام مطالعات حاضر و کریدورهای F,B,V
وی بیان داشت: محدوده انجام مطالعات حاضر از ابتدای کریدور F در شمال شرقی بندر خلیج فارس آغاز می‏شود و در مسیر کریدور F تا BRANCH STATION در شرق کریدور B ادامه می‏یابد. سپس با عبور از کریدورهای B و V تا ابتدای ایستگاه اندازه ‏گیری موجود در ابتدای موج شکن بندر شهید رجایی خاتمه می‏یابد. (شکل 3)
سیاوشی افزود: پیش از این مهندسین مشاور هندسه پارس از سال 1390، مطالعات مهندسی و نظارت بر اجرای مراحل آماده سازی زیرساختها و احداث تاسیسات زیربنایی در فاز 1 و 2 بندر خلیج فارس را انجام داده است.
مدیر پروژه مهندسين مشاور هندسه‌ پارس گفت: همچنین از سال 1399 مطالعات ساماندهی و احداث خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی در بندر خلیج فارس با هدف احداث کریدورهای خطوط لوله نفتی جامع و استاندارد، برای همه سرمایه گذاران نفتی کوچک بندر خلیج فارس توسط مهندسین مشاور هندسه پارس انجام شد. (شکل4)

شکل 4 – کریدورهای خطوط لوله بندر خلیج فارس


ارسال نظر