کد خبر: ۳۸۳۲۲
تعداد بازدید: ۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲
در کمیسیون‌ های اقتصادی و زیربنایی مجمع تشخیص؛

تصویب نسبت دوبرابری نرخ رشد اقتصاد دریامحور به اقتصاد کشور

کمیسیون ‌های «اقتصادی، اداری و بازرگانی» و «زیربنایی و تولیدی» مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دومین جلسه مشترک خود به بررسی موضوع ارجاعی از صحن مجمع در خصوص سیاست ‌های کلی توسعه دریامحور پرداختند.
به گزارش مارین نیوز، صبح شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، جلسه مشترک کمیسیون های اقتصادی و زیربنایی مجمع به ریاست دکتر محمدباقر ذوالقدر با موضوع «سنجش ظرفیت رشد تولید ناخالص در مناطق دریایی و تعیین شاخص کمی برای توسعه دریامحور» برگزار شد.


در ابتدای این جلسه، دکتر محمدباقر ذوالقدر با آرزوی قبولی طاعات و عبادت‌ های مومنین در ماه مبارک رمضان و شبهای پرفضیلت قدر گفت: مفهوم توسعه دریامحور آن بخش از توسعه (پیشرفت) کشور است که معطوف به دریا و مرتبط با آن می باشد که شامل سه حالت است: ۱- در دریا انجام می شود. ۲- از دریا منشاء می گیرد و به خشکی عرضه می شود. ۳- از خشکی منشاء می گیرد و به دریا عرضه می شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به ابعاد توسعه دریا محور اشاره کرد و گفت: این توسعه در ابعاد «اقتصادی» (تجارت، صنعت، کشاورزی، خدمات) «اجتماعی- فرهنگی»، «علمی و فناوری»، «محیط زیست» و «دفاعی و امنیتی» قابل پیگیری است و ۲۱ حوزه فعالیتی را شامل می شود.
دکتر ذوالقدر «سواحل و پس کرانه‌ های دریای عمان و اقیانوس هند»، «سواحل، جزایر و پس کرانه‌ های خلیج‌ فارس» و «سواحل و پس کرانه‌ های دریای خزر» را اولویت‌ های قلمرو جغرافیایی توسعه دریامحور دانست و گفت: باید توجه داشت که توسعه دریامحور، «همه‌ سرزمینی» است.
در ادامه دکتر امیدعلی پارسا، معاون سازمان برنامه و بودجه با اشاره به جلسه خود با مدیران مرکز آمار، درباره میزان سرمایه‌ گذاری لازم برای دستیابی به رشد یک واحد درصدی تولید ناخالص ملی (GDP) ناشی از فعالیت های دریامحور و نیز هدفگذاری برای افزایش جمعیت در مناطق دریایی توضیحاتی ارائه کرد و اعضای جلسه، دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را درباره تعیین شاخص های دست یافتنی مطرح کردند.
همچنین دکتر محسن رضایی با اشاره به وجود سه اقلیم متفاوت دریایی در کشور، گفت: جمع‌ بندی ما باید از دو بعد تحولی و نگاه به واقعیت ها باشد و می توانیم رشد اقتصادی دریامحور را به دوبرابر رشد اقتصاد کشور برسانیم.
وی با تاکید بر ایجاد و گسترش قطب های توسعه دریایی، گفت: پیشنهاد می‌ کنم بر تردید ۱۵۰ ساله در تصمیم گیری‌ ها پایان دهیم و برای توسعه منتظر غرب نمانیم. نگاه غربی‌ ها به ایران از دوران قاجار، گویای عدم تمایل آنها برای توسعه کشور ماست. نباید در سیاستگذاری دچار تردید شویم و البته باید درباره چرایی اجرایی نشدن سیاست‌ های کلی در کشور، بحث کنیم.


پس از تبادل نظر اعضای جلسه،« نسبت دوبرابری نرخ رشد اقتصاد دریامحور (فعالیت‌ های دریامحور) به اقتصاد کشور» به‌عنوان شاخص کمی توسعه دریامحور برای یک بازه زمانی ده‌ ساله تعیین شد.
در این جلسه که آقایان مهندس سید مصطفی میرسلیم، دکتر محمود احمدی نژاد، مهندس محمد فروزنده، مهندس محمدرضا باهنر، دکتر سعید جلیلی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مجید انصاری، حجت الاسلام و المسلمین محمود محمدی عراقی، دکتر سید مرتضی نبوی و دکتر داوود دانش جعفری از اعضای مجمع و جمعی از دبیران کمیته های مرتبط در دبیرخانه مجمع و روسا و نمایندگان «سازمان بنادر و دریانوری»، «مرکز آمار ایران» و مشاور عالی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی حضور داشتند، پس از تبادل نظر شرکت کنندگان، ادامه بررسی پیش‌ نویس سیاست های کلی توسعه دریامحور به جلسه آتی موکول شد./
برای ورود به کانال تلگرام و مشاهده اخبار کلیک کنید.

ارسال نظر