کد خبر: ۳۸۴۳۲
تعداد بازدید: ۲۵۷
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۱

ورود "فاضلاب انسانی" به دریای خزر و خلیج فارس/ تسریع در روند ساخت تصفیه‌خانه‌ها ضروری است

مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در خزر و خلیج فارس ورود فاضلاب انسانی را داریم که باید سیستم جمع‌آوری پساب و فاضلاب و تصفیه آنها در شهرهای ساحلی راه‌اندازی شود تا دیگر تخلیه صورت نگیرد.
به گزارش مارین نیوز، امید صدیقی در رابطه با ورود پساب‌‌ها به دریای خزر و خلیج فارس اظهار کرد: متأسفانه ورود پساب‌ها را در دریای خزر و خلیج فارس هم از جانب کشورهای همسایه و هم از طریق کشور خودمان داریم و ادامه این روند می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد. در خزر با 4 کشور دیگر و در جنوب با 7 کشور اشتراک داریم که همه آنها هم مشکل ورود پساب و تخلیه آلودگی مانند فاضلاب شهری، فاضلاب صنعتی و... را دارند.
وی ادامه داد: در خزر کنوانسیون تهران را داریم که کش‌وقوس زیاد داشته است اما به‌هرصورت با این کشورها کار را پیش می‌بریم. مدیریت آلودگی‌های دریای خزر و رفع چالش‌ها و مشکلات آن تنها با همکاری همه کشورها میسر است و به‌تنهایی نمی‌توان کاری از پیش برد. در دریای خزر ما ورود فاضلاب انسانی شهرهای حاشیه دریا را داریم که باید سیستم جمع‌آوری پساب و فاضلاب و تصفیه آنها در این شهرها راه‌اندازی شود تا دیگر تخلیه صورت نگیرد و یا حداقل، میزان آن به حد مجاز برسد.
مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متأسفانه تجربه نشان داده است که در دو سه دهه اخیر ما شبکه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب را بسیار کند جلو برده‌ایم و اکنون اکثر شهرهای ساحلی ما در جنوب و شمال کشور تصفیه‌خانه ندارند و یا ناقص است؛ در نتیجه بخشی از این فاضلاب وارد دریاها می‌شود. کاری که در دولت جدید شروع شده این است که هر طور شده و به‌صورت فوری شبکه‌های تصفیه فاضلاب شهری ساخته شود.
صدیقی بیان کرد: در سال 1388 با پیگیری‌هایی که در سازمان انجام دادیم مصوبه‌ای را از دولت گرفتیم که طبق آن دولت موظف می‌شد طی یک برنامه 3ساله سیستم جمع‌آوری و تصفیه  شهرهای ساحل بالای 50 هزار نفر را تکمیل و راه‌اندازی کند. پس از تصویب این مصوبه پیگیر اجرای آن از وزارت نیرو شدیم اما به ما گفته شد که به‌دلیل کمبود بودجه سالانه امکان انجام آن در کوتاه‌مدت میسر نیست.
وی افزود: در ساحل خزر مشکل سخت‌تر است چرا که ورود فاضلاب بسیار بیشتر است؛ راه‌اندازی این سیستم‌ها اعتبار زیادی می‌خواهد و باید راهکار درستی برای آن دیده شود. در برنامه هفتم توسعه یک راهکار دیده شده است که از محل فروش آب تصفیه‌شده تصفیه‌خانه‌ها هزینه ساخت آنها تأمین شود. ما برای انجام این کار سراغ صنایع و به‌ویژه پتروشیمی‌ها که مصرف بالایی دارند، رفته‌ایم.
مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست  ادامه داد: به‌عنوان مثال پتروشیمی بندر امام حجم زیادی آب  شیرین، حدود بالای 300 هزار مترمکعب از کارون برداشت می‌کند و ما به آنها گفتیم که باید این برداشت آب را کاهش دهند و به‌سمت بازچرخانی بروند. پتروشیمی نیز پیشنهاد کرده است که تصفیه‌خانه شهر ماهشهر را که 50 درصد پیشرفت داشته است و آبفا بودجه تکمیل آن را ندارد، تکمیل کند و به‌عوض آب بازچرخانی تصفیه‌شده را استفاده کند، این مورد می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد اما آبفا هنوز با آن موافقت نکرده است.
صدیقی اضافه کرد: در عسلویه و ماهشهر به‌دنبال اجرای چنین طرح‌هایی هستیم که هم به محیط زیست ما کمک می‌کند و هم برای شرکت‌ها توجیه اقتصادی دارد. بسیاری از شهرهای ساحلی جنوب کشور سیستم تصفیه‌خانه ناقصی دارند که باید تکمیل شود و به‌دنبال این هستیم که در برنامه هفتم توسعه حداقل در شهرهای ساحلی کشورمان، شهری با جمعیت بالای 50 هزار نفر نباشد که بدون تصفیه‌خانه باشد و فاضلابش را به دریا بریزد./

منبع: تسنیم
ارسال نظر