کد خبر: ۳۸۵۸۷
تعداد بازدید: ۳۳۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۱

شگفتی‌ سازی ارتش ایران در عملیات مروارید / روز نیروی دریایی گرامی باد

هفتم آذر ماه 1395 دلاوران دریادل نیروی دریایی ارتش در عملیات مروارید که بزرگترین، حساسترین و از تاثیرگذارترین عملیات ‌های دوران دفاع مقدس است، نیروی دریایی عراق را منهدم کردند.
به گزارش مارین نیوز، به مناسبت رشادت ها و دلاور مردی های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای كشور و به ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب های نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی و در نطفه خفه كردن نیروی دریایی دشمن بعثی، در ابتدای دوران دفاع مقدس، با تأیید امام قدس سره هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت تا همه ساله حماسه  با شكوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای عزیز و گرانقدر دریایی گرامی داشته شود.
هفتم آذر سالروز حماسه آفرینی پرسنل ناوچه  موشك انداز «پیكان» بوده و یوم الله هفتم آذر تبلور ایثار و جان فشانی های پرسنل قهرمان و جان بر كف نیروی دریایی در برقراری ثبات و امنیت در آ ب های نیلگون خلیج فارس و دریای عمان می باشد.
در پی آغاز جنگ تحمیلی عراق با جمهوری اسلامی ایران، در روز ۷ آذر سال ۱۳۵۹ دلاوران دریادل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در یک عملیات غرورآفرین در خلیج فارس حماسه آفریدند و در نبردی «رو در رو» با بعثی ‌ها و انهدام ۱۱ واحد سطحی، تعدادی از ناوچه ‌های موشک ‌انداز «اوزا» دشمن را منهدم کردند.
شروع عملیات
عملیات مروارید یکی از عملیات ‌های نیروی دریایی ایران در دفاع مقدس بود که با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش برای بمباران بندر «ام‌ القصر» و دو سکوی نفتی مهم عراق، «البکر و الامیه» در ساحل اروندرود انجام شد. این عملیات تکمیل ‌کننده دو عملیات پیشین بود که توسط «نیروی رزمی ۴۲۱» اجرا شده بود که آن دو عملیات به نام‌ های «اشکان» و «شهید صفری» معروف شدند.
مروارید شاهکار نیروی دریایی ارتش
گروه تکاوران دریایی عملیات، ساعت چهار و نیم صبح هفتم آذر ۵۹ عازم سکوی «البکر» شدند. گروه آن‌ ها هفت نفر بود و پس از استقرار بر اسکله، تبادل آتش گسترده میان رزمنده‌ها و بعثی‌ها صورت گرفت، اما سپس تعدادی از بعثی‌ ها فرار کردند و تعدادی نیز اسیر شدند که بخش جنوبی اسکله به تصرف این تکاوران دریایی درآمد و آن ‌ها مشغول «پاکسازی» اسکله شدند که در هنگام عملیات چندبار ناوچه ‌های بعثی از دهانه «خور‌ عبدالله» بیرون آمدند که ناوچه پیکان تعدادی از آن ‌ها را غرق کرد.
نبرد هوایی بین یگان هوایی ایران و عراق در آسمان جریان داشت و ناوچه ‌های «پیکان» و «جوشن» پشتیبان تکاوران دریایی بودند تا نقشه انهدام دو اسکله «البکر و الامیه» را اجرا کنند و جنگنده‌ های نیروی هوایی نیز به پشتیبانی ناوچه ‌های پیکان و جوشن در موقع لزوم از پایگاه ششم شکاری بوشهر به پرواز در می ‌آمدند، در مدتی که تکاوران دریایی مشغول عملیات بر روی اسکله بودند، چندین بار نبرد دریایی و هوایی بین نیرو‌های ایرانی و بعثی انجام گرفت که یگان دریایی و هوایی صدام خسارت زیادی دید، اما در نهایت این نیرو‌های ایرانی بودند که در نبرد موفق ظاهر شدند.
در طول اجرای عملیات مروارید دوازده فروند از شناور‌های نیروی دریایی صدام منهدم و سه فروند از آن‌ ها خسارات و صدمات کلی دید که شامل دو سوم نیروی دریایی ارتش بعث عراق بود و باقی مانده آن ‌ها تا پایان جنگ هیچ گاه جرات نکردند فراتر از دهانه خور عبدالله و اطراف جزیره «بوبیان» تردد کنند. همچنین تعداد ۱۱ فروند از هواپیما‌های جنگنده نیروی هوایی دشمن سرنگون شده و ده‌ ها تن از نیرو‌های دشمن کشته، زخمی و یا اسیر شدند. ماموریت نیروی هوایی ارتش که همانا باز نگهداشتن خطوط مواصلاتی دریایی خودی و بستن خطوط مواصلات دریایی دشمن بود، به طور کامل محقق شد.
انهدام نیروی دریایی عراق
در پی این عملیات، علاوه بر قطع صدور نفت از طریق پایانه ‌های نفتی البکر و الامیه، بر اثر انهدام بخش اعظم توان دریایی ارتش بعثی عراق، تسلط دریایی ایران در منطقه خلیج فارس به طور کامل تحقق یافت و بنادر و جزایر و تاسیسات ایران تا پایان جنگ توسط یگان‌های سطحی دریایی دشمن مورد تهدید قرار نگرفت. در مقابل در تمام این مدت راه‌ های مواصلات دریایی دشمن مسدود شد و هیچ کشتی تجاری و نفتکش نتوانست به ساحل و بنادر آن تردد کند؛ لذا رژیم بعث عراق با مساعدت و همکاری کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس، نیازمندی ‌های نظامی و غیر نظامی خود را تحت پرچم دیگر کشور‌ها تا بنادر کشور‌های جنوب خلیج فارس حمل و پس از تخلیه در بنادر آنها، از طریق زمین و با هزینه بالا به عراق منتقل می‌کرد.
در عملیات مروارید ناوچه همیشه جاویدان «پیکان» منهدم و فرمانده شجاع آن «محمدابراهیم همتی» همراه با همرزمانش در دل آبی خلیج فارس آرام گرفتند، لذا روز هفتم آذر سال ۵۹، حماسه ‌آفرینان قهرمان ناوچه پیکان و دیگر رزمندگان شجاع نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، با وارد کردن ضربات سنگین به نیروی دریایی دشمن، پیروزی درخشانی در نبرد عرصه دریا به دست آوردند و واحد‌های دریایی دشمن را منهدم کردند.
این روز به پاس گرامیداشت فداکاری ‌ها و جانبازی ‌های رزم‌ آوران قهرمان نیروی دریایی در کسب این پیروزی عظیم، به نام «روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران» نامگذاری شد. علی ‌رغم اینکه در طول هشت سال دفاع مقدس، آب ‌های نیلگون خلیج فارس، بزرگترین نبرد‌های دریایی را به خود دیده است، اما همچنان از عملیات ناوچه پیکان موسوم به عملیات «مروارید» به عنوان بزرگترین نبرد دریایی خلیج فارس یاد می ‌شود.
ما نیز در پایگاه خبری – تحلیلی دریایی مارین نیوز هفتم آذرماه روز نیروی دریایی ارتش را به دلاورمردان و نگهبانان خستگی ‌ناپذیر دریاها تبریک می گوییم. گام هایتان استوار و دلهایتان سرشار از آرامش و یقین باد.

ارسال نظر