کد خبر: ۳۸۶۶۴
تعداد بازدید: ۳۱۱۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۲

دریا جور خشکسالی ایران را می ‌کشد

بارندگی ایران به طور متوسط در 20 سال اخیر 20 درصد کم شده و صنعت آب قصد دارد با افزایش سهم منابع دیگر نظیر دریا، این کمبود را تا پایان سال 1405 جبران کند.
به گزارش مارین نیوز، فصل پاییز و یک ماه از زمستان در حالی سپری می ‌شود که ایران تنها نیمی از آب مورد نیاز خود را از آسمان نقد کرده و کشور وارد چهارمین خشکسالی پیاپی می ‌شود.
در حالیکه سهم آب شرب شهرها و روستاها در کنار مصرف صنایع در ایران به 10 میلیارد متر مکعب می ‌رسد، شرکت مدیریت منابع آب ایران گزارش داد تا سال 1405، سهم شیرین‌ سازی آب از دریا 2 برابر شده و به 1.3 میلیارد متر مکعب می ‌رسد.
سخنگوی صنعت آب عیسی بزرگ ‌زاده به کاهش 20 درصدی بارش ایران در روند بلند مدت اشاره کرده و می‌ گوید که قصد داریم با تکیه بر منابع آب جدید اثر خشکسالی را خنثی کنیم.
انتقال آب از دریا در ایران ادبیاتی 50 ساله دارد اما کار اجرایی در این حوضه با محوریت تامین آب بخش صنعت و معدن از نیمه دهه هشتاد کلید خورد.
بر اساس گزارش شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس، هم اکنون 5 خط انتقال آب از دریا به فلات مرکزی به طور همزمان در حال اجرا است و از طرفی آب شیرین شده دریا 3 میلیون ساکن نوار ساحلی کشور را سیراب خواهد کرد.
منبع: فارس
ارسال نظر