کد خبر: ۳۸۷۶۰
تعداد بازدید: ۱۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۸

جایگزینی چارت های جدید ناوبری ایرانی با چارت های بیگانه در خلیج فارس

مدیر آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه ‌برداری کشور ضمن اعلام انتشار بین المللی چارت ‌های جدید، گفت: چارت های تولید شده پس از طی کنترل ‌های نهایی بر اساس استانداردهای سازمان جهانی هیدروگرافی مورد تایید قرار گرفته و بصورت بین المللی منتشر شده و در اختیار دریانوردان قرار گرفته اند.
به گزارش مارین نیوز، مدیریت آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه برداری کشور اعلام کرد، با تولید و انتشار بین ‌المللی ده چارت جدید شامل پنج چارت فراساحلی خلیج فارس ازمنطقه مطاف تا سیری، چهار چارت دسترسی از مناطق جزیره خارگ، بندر معلم، پل و کشتی سازی و یک چارت بندرگاهی از بندر دیر، امکان استفاده دریانوردان از این چارت ها به منظور تامین ایمنی دریانوردی در آب‌های کشور فراهم گردید. با انتشار چارت های فراساحلی، چارت های آدمیرالیتی انگلیس از آب‌های تحت حاکمیت جمهوری اسلامی حذف می‌گردد. با انتشار چارت‌ های جدید، تعداد چارت‌ های منتشر شده این سازمان در سطح بین‌الملل به 76 چارت ناوبری افزایش یافت.
علی سلطانپور، مدیر آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری کشور، با اعلام انتشار بین المللی چارت ‌های جدید، گفت: تولید این چارت‌های دریایی حاصل تلاش متخصصان هیدروگرافی و پردازش (کارتوگرافی) دریایی این سازمان بوده و در باندهای مختلف کاربری تولید شده اند که هم اینک پس از طی کنترل‌های نهایی بر اساس استانداردهای سازمان جهانی هیدروگرافی مورد تایید قرار گرفته و بصورت بین المللی منتشر شده و در اختیار دریانوردان قرار گرفته اند.
بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان نقشه ‌برداری کشور، عملیات هیدروگرافی و تولید چارت‌های دریایی از چهار دهه پیش در سازمان نقشه‌برداری کشور آغاز شده و از سال 1394 چارت‌های دریایی به منظور تامین ایمنی تجارت دریایی بر اساس الزامات دریانوردی آغاز گردید بطوریکه تاکنون 66 چارت از تولیدات این سازمان منتشر شده بود که با انتشار چارتهای جدید این عدد به 76 چارت افزایش یافت. انتشار چارتهای دریایی از آبهای حاکمیت کشور بر اساس الزامات بین المللی انجام شده و با انتشار چارت‌های تولید داخل، ضمن تامین ایمنی دریانوردی در آب‌های داخلی و تحت حاکمیت کشور، چارت‌های قدیمی تهیه شده توسط کشورهای بیگانه (انگلیس و روسیه) حذف شده و چارت‌های به روز جمهوری اسلامی ایران، جایگزین می‌گردد.
مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری کشور، با چهار دهه تجربه در زمینه هیدروگرافی و تهیه چارت‌های دریایی از آب‌های جنوب و شمال کشور تاکنون صدها چارت دریایی در مقیاس‌ها و باندهای کاربری مختلف تولید نموده است که شناورها به منظور حفظ ایمنی دریانوردی و بر اساس قوانین بین‌المللی ملزم به استفاده از آن می‌باشند. چارت‌های دریایی امروزه بر اساس الزامات بین المللی در فرمت الکترونیک (ENC) تهیه و منتشر شده و استفاده از آن بر روی شناورها الزامی است.
هماهنگی‌های لازم به منظور اولویت‌بندی و انتشار چارت‌های دریایی توسط کمیته ملی هیدروگرافی انجام شده و چارت‌های ناوبری دریایی پس از قرار گرفتن در اولویت‌های این کمیته و از طریق آن منتشر می‌شوند. چارت‌های ناوبری دریایی به منظور امکان انتشار در سطح بین‌الملل باید با توجه به آخرین استانداردهای سازمان جهانی هیدروگرافی تهیه شده و بطور مداوم بروز رسانی شوند. این چارت‌ها همچنین قبل از انتشار، توسط مراجع زیر نظر سازمان جهانی هیدروگرافی (IHO) تحت کنترل‌ قرار گرفته و پس از اطمینان از صحت آنها، اجازه انتشار می‌یابند.
ارسال نظر